Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aynısafa
Aynısafa
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

AYNISAFA AÇIKLAMA 1

Faydaları:
Bir süs ve bahçe çiçeği olup, kanser ve bazı çıban türlerine karşı kullanılır. Çiçeklerinin rengi sarıdan portakal rengine kadar değişir. Bu bitkinin çiçekleri gün boyunca kapanırsa yağmur yağacak demektir. Bitki, çiçekleri, sapları ve yapraklarıyla birlikte toplanır. Kan temizleyici bir bitki çayı olarak kullanılır. Günde 1-2 bardak çay içildiğinde, temizleyici, dolaşımı Uyarıcı etkilere sahiptir ve yaraların kapanmasını çabuklaştırır. Dış yüzey yaralarını tedavi edici özelliği vardır. Varisleri tedavi edici ve cildi gerici, kırışıklıkları giderici özellikler gösterir. Kaşıntılı ayak mantarlarım da tedavi eder. Taze sapların özsuyu, siğillere ve uyuza karşı kullanılabilir. Sürekli içilen çay, kan temizleyici olarak etkilidir.

Kullanımı

Çay Hazırlamak: Yarım tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten soma süzülür.

Aynısafa Tentürü: İki avuç dolusu ince kıyılmış bitki (sap, yaprak, çiçek) 1 litre konyağın içinde 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir. Süre sonunda süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır.

Oturma Banyosu: İki avuç dolusu taze veya 100gr kurutul muş bitki, geceden 2 litre suya konur. Ertesi gün, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 8-10 dakika demlendikten soma süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Aynısafa Merhemi: İki avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki (sap, yaprak, çiçek) hazırlanır. 500gr içyağı veya margarin, kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır ve içine bitkiler dökülür. Çıtırdaması beklenir, karıştırılır ve ateşten çekilir. Üstü kapatılarak, serin bir yerde gece boyunca bekletilir. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, süzülür ve merhem kaplarına aktarılır. Serin bir ortamda saklanmalıdır.

Özsu çıkarma: Yaprak, sap ve çiçekler iyice yıkanır, ince doğranır ve henüz nemliyken, suyu sıkılır.

Kompres: Kompres yapılacak bölgeye önceden yağlı bir krem sürülür, uygun büyüklükte bir pamuk veya bez parçası inceltilmiş tentür ile ıslatılır, sıvının fazlası sıkılır ve nemli pamuk veya bez hasta bölgeye konur ve yayılır, üstü bir naylon parçası ile örtülür ve hepsi büyük bir bez veya sargı bezi ile sarılır. Kompres süresi 2-4 saat olabilir ama gece boyunca da sürebilir. Önemli olan kişinin kendisini rahat hissetmesidir.


AYNISAFA AÇIKLAMA 2

Aynısafa/Susi (Calendula officinalis)


İngl. Marigold - Alm. Ringelblume - Fr. Soucis

Öteki Adları: Nergis, erkiz, Tıbbi Öküzgözü

Drog Adı: Calendula flos i çiçek yaprağı

Tentür: Calendula D2 D6 içten kullanımlarda, (başlangıç tentürü) 0 ve Di içten kullanımlarda.


Toplama / Kurutma: Aynısafa, çiçekçilerin yetiştirdiği bir kültür bitkisidir. Çiçek mezatlarından veya sokak çiçekçilerinden temin edilebilir. Ayrıca, büyük alışveriş merkezlerinde çiçek tohumları satılmaktadır. İsteyen, bitkiyi bahçesinde veya balkonunda yetiştirebilir ve taze olarak kullanabilir. Çiçek yaprakları ve biraz da yeşil yaprak, nemli olmadıkları bir sırada toplanır ve gölgede kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılan yapraklar, çiçek yaprakları ile karıştırılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

Bileşim: Calendula-sapogenin, eterli yağ, saponinler, glikozitler, Carotinoid, Xantophyll, acı maddeler, müsilaj, flavonlar ve organik asitler.

Etkileri: İltihap çözücü, antibakyteriyel, sıkıştıcılbüzüştürücü (adstringent), yara iyileştirici, mantar hastalıklarını iyileştirici, safra salgılarını arttırıcı, kramp çözücü, lenf sistemini temizleyici, adet kanarnalarını arttırıcı. Kullanım alanları: Aynısafa, lokal deri problemlerinin dıştan tedavisinde kullanılan en önemli bitkilerdendir. Enfeksiyondan veya yaradan kaynaklanan tüm yüzeysel iltihaplanmalara karşı gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Tüm yüzeysel yaralara, kanarnalara, eziklere, yanıklara ve haşlanmalara, güneş yanığına karşı kullanılmalıdır. Zor iyileşen yaralara veya uzun süre yatmaktan kaynaklanan yaralara karşı bile başarıyla kullanılabilir. Tüm bu dıştan tedavilerde, merhem, tentür, çay kompresi veya yıkamaları, gargaralar veya çalkalamalar biçiminde(ağız boşluğu ve gırtlak rahatsızlıklarında) kullanılır. Bu tür tedavilerde taze bitki kullanımı daha da başanlıdır. Bu tedaviler,taze bitki özsuyu ile de (sap, yaprak ve çiçek özsuyu) başanyla uygulanabilir.

İçten kullanıldığında, sindirim sistemindeki iltihaplanmaları ve ülserleri iyileştirir. Yani, mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerine karşı kullanılabilir. Safra salgılannı arttırıcı olarak, safrakesesi ve sindirim problemleri kullanım alanına girer.Mantar hastalıklarına karşı, içten ve dıştanunerhem) kullanıldığında, 5-7 gün içinde hastalığın kökünü kuruturtözellikle kaşıntılı ayak mantarı). Adet kanamalannı düzenleyici etkisi sayesinde, geciken veya ağrılı adet kanarnalarına karşı çok etkilidir. Belirli tarihten 4-5 gün öncesinden başlanarak, günde 1-2 bardak aynısafa çayı aç kamına içilmelidir. Kanamalar sona erince çay içimine son verebilirsiniz. Adet görme düzensizliklerinin tümünde, normalleştirici etkisi tartışılmaz. Kan temizleyici ve lenf sistemini temizleyici özellikleri de mutlaka anımsanmalıdır. Lenf kanserinde, tıbbi tedavinin yanı sıra, lenf sisteminin temizlenmesi için mutlaka aynısafa çayı içilmelidir!

Taze bitkinin özsuyu ile sık sık nemlendirildiğinde veya kompresler yapıldığında, tüm siğil, et beni ve deri kanseri belirtileri yok edilebilir. İyileşme başladıktan sonra, bitki çayı kornpresleri ve aynısafa merhemi ile tedavi sürdürülür. Böyle bir tedavi ile çıbanların, yumruların ve tümörlerin tedavisi de tabii ki mümkündür. Ama deri kanserinin de kesinlikle tedavi edilebileceği kuşkuya açıktır. Yine de, tıbbi tedavinin yanı sıra denenmelidir; çünkü hiçbir yan etkisi yoktur.

Aynısafa merhemi kullanımı yurdumuzda gitgide yaygınlaşıyor. Ağrıyan her bölge, karın ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, merhemle yapılan hafif friksiyonlar ve masajlarla dindirilebilir. Varis ağrılarına karşı merhemle kompresler uygulanabilir veya çok hafif friksiyonlarla deriye emdirilir. Ağrılar kısa sürede diner ve uzun süreli tedavilerde bacakların görüntüsünde düzelmeler bile sağlanabilir.

Gerginlikler ve sertlikler sona erer, çünkü merhem, yüzeysel sertlikleri yumuşattığı gibi, kasları da derinlemesine yumuşatabilir. Bu tedavinin günde 2-3 kere yinelenmesi iyileşrneyi hızlandıracaktır. Yeni veya eski tüm yaralarıntedavisinde de aynısafa merhemi başarılıdır. Ayrıca, ameliyat yaralarının gerginliğini alır ve sağlıklı biçimde kaynamasını sağlar.

Kullanım Biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır,üstü kapalı olarak 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak çay yeterlidir. Dıştan kullanımlar için hazırlanan çayda, 2-3 misli fazla bitki kullanılmalıdır.

Tentür Kullanımı: İçten kullanımlarda, D2'den D6'ya kadarki herhangi bir seyrelti günde 3-5 kere, ı 5-20 damla, yarım Kahve fincanı suya eklenerek alınır. Dıştan kullanımlarda, başlangıç tentürü 0 veya D ı seyreltisi, yarım bardak ılık suya ı tatlı kaşığı eklenerek, kompres veya yıkama biçiminde kullanılır.

Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Alerjik tepkilere çok ender olsa da rastlanabilir.


AYNISAFA AÇIKLAMA 3

(GECE SAFASI)

Arapçası: Şebbu'l-leyl

Latincesi: Caleııdula aıvensis, Marigold. So Li ci Mirobolis

Yetiştiği Yer ve Çeşitleri: Nemli yerlerde yetişir.

Kullanılan Maddesi: Çiçekleri


Tıbbi Özellik ve Faydaları

a) Çiçekleri sarı ve güzeldir. Özünde boyama özelliği mevcuttur.

b) Ağrı kesici olarak kullanılır. İdrar tutukluğunu giderir. Terletici hassaya sahiptir.

c) On gram aynı safa (gece safası) çiçeği, bir litre suda haşlanarak sıracalılara, nikrislilere, iştahsızlara günde bir kaç kaşık verilir.

d) Aybaşı kanını söktürür ve aybaşı kanamalarını normal hale sokar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aynısafa

,

Gece

Sefası,

Altıncık,

Ölü

Çiçeği,

Tıbbi

Nergis,

Tıbbi

Öküzgözü