Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Kırkkilit Otu Çayı Faydaları
Kırkkilit Otu Çayı Faydaları, Kırkkilit Otu kaşıntılı cilt hastalıkları, iltihaplı cilt enfeksiyonlarında uyuz ve kelleşme hallerinde bile kullanılabilir. Diğer faydalarını görmek için makalemizi okumalısınız.

Kırkkilit-Atkuyruğu (equisetum averse)

Nasıl tanırız?


Biraz olsun kırsal alanlara çıkmış ve doğayla ilişkide bulunmuş herkesin tanıdığı bir bitkidir. Sulak, balçıklı, temiz topraklarda yetişeni en etkilisidir. Fundalıklarda ve orman kenarlarında da yetişir. Boyu 40 cm.ye kadar çıkar. Sulak yerlerde daha uzun boylu olduğu da olur. İlkbaharda kahverengi sapları ortaya çıkar, birbirine eklenmiş gibi duran gövdesinin tam ucundan meyvesi diyebileceğimiz tohum kesesi ve eklem yerlerinden ise çam ağaçlarınınkini andıran yaprakları çıkar. Diğer bitkilerden bir bakışta ayrılan özel bir anatomisi vardır.

Halk dilindeki adı nedir?


Halk dilinde Kırkkilit, Atkuyruğu, Tilkikuyruğu gibi isimler alır. Kırkkilit yetiştiği yerin toprak özelliklerine göre üç ila 16 dereceye kadar silisik asit içerir. Bu bitki ile ilgili kritik bir ipucu verelim: Sulak yerlerde bataklıklarda yetişen ve ağaçlaşmış gövdeli büyük bitkiler -gövdesi parmak kalınlığına ulaşanlar- Banyo için kullanılır. Çay olarak içmek için ise orman kenarlarında yetişenler ve küçük boylu olanları tercih edilmelidir.Bu bitki halk hekimliğinde çok uzun süreden beri oldukça iyi bilinir ve yoğun olarak kullanılır.Özellikle ciğer, böbrek ve mesane rahatsızlıkları ve kan dindirme konusundaki etkisi çok iyi bilinir.

Yara İyileştirici etkisi var mıdır?

Kırkkilit, halk hekimliğinde yaralar ve şişliklerde de oldukça etkin bir şekilde kullanılır. Kemiğe kadar işlemiş ve çürümeye başlamış yaralarda kötüleşmeye başlamış şişliklerde sıcak lapa olarak kullanılırdı.Yine eski halk hekimleri belli bir yaşa gelmiş insanların devamlı olarak günde bir fincan Kırkkilit çayı içmelerini sağlık verirler. Kırkkilit tüm romatizmal ağrılar, gut, Varis ve sinir ağrılarında etkili bir rahatlatıcı olarak bilinir.

Böbrek ve idrar yollarında etkin midir?

Günümüzde de Kırkkilit özellikle mesane rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. İdrar söktürücü etkisi nedeniyle böbreklerde taş oluşumuna karşı kullanılabilir. Sıcak Kırkkilit banyolarının da yardımıyla küçük taşları düşürmek işten bile değildir.Aynı zamanda vücudun su topladığı durumlarda ağır iltihaplı hastalıklarda su toplanması durumunda oldukça faydalıdır. Buna göğüs içi su toplanması da dahildir.

Böbreklerin ağır baskı altında kaldığı zorlu doğumlardan sonra annelerde karşılaşılan görme bozukluklarının giderilmesinde Kırkkilit çayları ve banyosu faydalıdır.Pek çok hallerde depresif durumların titiz bir şekilde izlenmesi sonucu olayın böbrek fonksiyonlarının yetersizliği veya düzensizliğinden ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Kırkkilit çok başarılı bir böbrek şifacısıdır. Bu konuda bitkiler arasında adeta eşizdir.

Vücuttaki Fazla Suların atılmasında yararlı mıdır?

Vücuttan su atılması gereken pek çok durumda doktora danışıldıktan sonra diğer tüm ilaçlar 4-5 günlüğüne kesilerek günde 5 fincan at kuyruğu yudum yudum acele etmeden içilir. Burada ritim 10- 15 dakikada bir yudum şeklinde olmalıdır. Bu şekilde vücuttaki tüm biriken suyu dışarı atmayı başarırsınız. Aynı şekilde böbrek ve mesane rahatsızlıklarında bu kür aynen uygulanabilir. Aynı şekilde böbrek havuzu iltihaplarında Kırkkilit banyoları harikalar yaratabilir.

Cilt hastalıklarına karşı etkin midir?


Kırkkilit Otu kaşıntılı cilt hastalıkları, iltihaplı cilt enfeksiyonlarında uyuz ve kelleşme hallerinde bile kullanılabilir. Bu durumlarda atkuyruğu usaresi ile kompresler yapmak oldukça faydalıdır. Kırkkilit banyoları iltihaplı tırnak yaralanmaları, kronik yaralar, Egzama ve Mayasıl çeşitlerine ve lupusa faydalıdır. Hemoroidlerde taze atkuyruğu lapası etkili bir ilaçtır.

Kan durdurucu etkisi ve akciğerler üzerindeki etkisi

Burunda meydana gelen ve durmayan kanamalarda soğutulmuş Kırkkilit usaresi kompres olarak konulur. Kırkkilidin kan durdurucu etkisi bununla sınırlı değildir. Mide kanamaları, hemoroid, ciğer kanamaları ve rahim kanamalarında kan durdururcu olarak kullanılabilir. Özellikle ağrılı kadın hastalıklarında oturma banyosu olarak kullanılması da tavsiye edilir.Kan durdurucu olarak kullanıldığı hallerde çaya konan Kırkkilit miktarı artırılır.

Normalde 250 ml. suya toz hale getirilmiş bir çay kaşığı Kırkkilit konurken bu durumda üç çay kaşığı kullanmakta fayda vardır.Kırkkilit içindeki silisik asit sayesinde özellikle akciğer tüberkülozu, kronik Bronşit ve diğer ciğer zafiyetlerinde en iyi ilaçlardan biridir. Bazı bitki uzmanlarınca kötü karakterli tümörlerin ilerlemesini baskı altına aldığı ve yavaşlattığı da rapor edilmiştir.

Kırıklar, romatizma, Kireçlenme ye karşı

Daha önce de söylemiştik. Ağır yaralanmalar hatta kemiğe kadar işlemiş yaralarda Kırkkilitin olağanüstü bir şifa kabiliyeti vardır. Yine kireçlenmeler, romatizmal ağrılara karşı çıban otuyla birlikte alındığına etkisi bir kat daha artar. Yine iskelet sistemini destekleyici etkisi nedeniyle kemik kırıklarında ve kemiğin de hasar gördüğü Burkulma ve zedelenmelerde Kırkkilit çayı çok etkilidir. Bu noktada bir uyarı yapmalıyız. İdrar söktürücü etkisi nedeniyle ayak kırıklarında haddinden fazla tüketimi sizi biraz zora sokabilir.

Yatak ıslatamaya karşı kullanılabilir mi?

Belli bir miktarın üzerinde kullanımı halinde idrar söktürücü olmasına rağmen Kılıç otu ile beraber kullanıldığına yatak ıslatmaya karşı etkili bir ilaç olarak kullanılabilir. Burada önemli olan iki fincanlık karışımı neredeyse bütün güne bölerek yudum yudum içmektir.
Antiseptik Gargara olarakKırkkilit veya diğer adıyla Atkuyruğu bademcik iltihabı, ağız iltihapları, Diş eti kanamaları damak ve boğazdaki polipler gibi durumlarda gargara olarak kullanılabilir. Bu özelliği ile adaçayına çok benzer.

Mucizevi kompresler

Özellikle sıcak uygulanan kompresler ve lapaların ağrı giderici etkisi öteden beri bilinmektedir. Kırkkilit travmaların haricinde kramplı mide şikayetlerinde, karaciğer ve Safra Kesesi ağrılarında rahatlatıcı etkisiyle ün yapmıştır. Omurga, bel kemiği ağrıları boyun tutulmalarında da kompresler ve banyolar oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Kullanımı

Kırkkilit’in hazırlanışı ve kullanımı aşağı yukarı tüm diğer bitkiler gibidir. Yine de hazırlanmasında özellik gereken halleri kısaca özetlemeye çalışacağım.Öncelikle tekrar etmeliyiz ki. Sulak ve bataklık yerlerden toplananlar ve artık ağaçlaşmış gövdesi parmak kalınlığına ulaşmış atkuyrukları banyolar için uygundur. Çay olarak kullanılan ve usare çıkarılanları daha kuru yerlerden orman kenarları ve patikalardan toplananlarıdır. Dışarıdan satın aldığınızda boğumların ve yaprakların boyundan ve gövde kalınlığından nereden toplandığını az çok tahmin edebilirsiniz.

Buhar kompresi

Atkuyruğu ile özel olarak hazırlanan buhar kompresleri için iki avuç dolusu atkuyruğu bir süzgece konur ve kaynayan suyun üzerine asılır. Ot sıcak ve buhardan yumuşayınca keten bir beze konur ve hasta yere sıcak olarak sarılır.

Oturma banyosu nasıl yapılmalı?

100 gr. atkuyruğu soğuk suda bir gece bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve Banyo suyuna karıştırılır. Banyo en az 20 dakika sürmelidir. Su küvete böbrekleri örtecek kadar doldurulmalıdır. Banyodan çıkınca kurulanmadan bir bornoza sarılarak bir saat kadar dinlenmek iyi gelecektir.Taze atkuyruğuyla yapılır. Bitki iyice kıyılır ve bir tahta üzerinde lapa haline gelinceye kadar bir oklava yardımıyla ezilir. Ardından hasta bölgeye tatbik edilir.

Hülasası nasıl yapılır?

10 gr taze atkuyruğu 50 ml alkole (genelde kanyak tercih edilir) yatırılır.14 gün sıcak ortamda bekletilir. Bu süre içinde her gün çalkalanmalıdır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Gebelikte Kırkkilit Otu Gebelikte Kırkkilit Otu Kullanımı
 Hamilelikte Kırkkilit Otu Hamilelikte Kırkkilit Otu Çayı İçilirmi
 Hamilelikte Kırkkilit Otu Kullanımı Kırkkilit Çeşitleri
 Kırkkilit Hamilelik Kırkkilit Otu
 Kırkkilit Otu Ağacı Kırkkilit Otu Anlamı
 Kırkkilit Otu Bebeklere Faydası Kırkkilit Otu Bilgisi
 Kırkkilit Otu Bitkisi Kırkkilit Otu Bitkisinin Faydaları
 Kırkkilit Otu Çayı Kırkkilit Otu Çayı
 Kırkkilit Otu Çayı Faydaları Kırkkilit Otu Çayı Faydaları
 Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır Kırkkilit Otu Çayı Zararları
 Kırkkilit Otu Çayı Zararları Kırkkilit Otu Çayı Zayıflatırmı
 Kırkkilit Otu Çayının Hazırlanışı Kırkkilit Otu Çayının Hazırlanışı İbrahim Saraçoğl...
 Kırkkilit Otu Çayının Zararları Kırkkilit Otu Çayları
 Kırkkilit Otu Çiçeği Kırkkilit Otu Cilde Faydaları
 Kırkkilit Otu Ekimi Kırkkilit Otu Ekstrakı
 Kırkkilit Otu Ekstresi Kırkkilit Otu Ekstresi Nedir
 Kırkkilit Otu Ender Saraç Kırkkilit Otu Etkileri
 Kırkkilit Otu Extract Kırkkilit Otu Faydaları
 Kırkkilit Otu Faydaları Kırkkilit Otu Faydaları İbrahim Saraçoğlu
 Kırkkilit Otu Faydaları Maranki Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir
 Kırkkilit Otu Faydaları Ömer Çoşkun Kırkkilit Otu Faydaları Ve Nasıl Kullanılır
 Kırkkilit Otu Faydaları Ve Zararları Kırkkilit Otu Faydaları Yararları
 Kırkkilit Otu Fiyatı Kırkkilit Otu Fiyatları
 Kırkkilit Otu Hakkında Bilgi Kırkkilit Otu Hamilere
 Kırkkilit Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir Kırkkilit Otu Hapı
 Kırkkilit Otu Hapı Faydaları Kırkkilit Otu Hapının Faydaları
 Kırkkilit Otu Hapının Zararları Kırkkilit Otu Hapları
 Kırkkilit Otu Hazırlanışı Kırkkilit Otu İçerikli Ürünler
 Kırkkilit Otu İlacı Kırkkilit Otu İle İlgili Bilgiler
 Kırkkilit Otu İle Zayıflama Kırkkilit Otu İle Zayıflayanların Yorumları
 Kırkkilit Otu Kapsül Kırkkilit Otu Kapsülü
 Kırkkilit Otu Karışımlı Bitkisel Çayı Kırkkilit Otu Kökü
 Kırkkilit Otu Kökü Faydaları Kırkkilit Otu Kökü Suyu
 Kırkkilit Otu Kökünün Faydaları Kırkkilit Otu Kremi
 Kırkkilit Otu Kremi Faydaları Kırkkilit Otu Kreminin Faydaları
 Kırkkilit Otu Kullananlar Kırkkilit Otu Kullandığı Yerler
 Kırkkilit Otu Kullanıldığı Yerler Kırkkilit Otu Kullanım Şekli
 Kırkkilit Otu Kullanımı Kırkkilit Otu Kürü
 Kırkkilit Otu Kürü Faydaları Kırkkilit Otu Kürü Lifi
 Kırkkilit Otu Kürü Nasıl Yapılır Kırkkilit Otu Kürü Nedir
 Kırkkilit Otu Kurusu Kırkkilit Otu Macunu
 Kırkkilit Otu Merhemi Kırkkilit Otu Nasıl Demlenir
 Kırkkilit Otu Nasıl Hazırlanır Kırkkilit Otu Nasıl İçilir
 Kırkkilit Otu Nasıl Kaynatılır Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır
 Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır Kırkkilit Otu Nasıl Kurutulur
 Kırkkilit Otu Nasıl Tüketilir Kırkkilit Otu Nasıl Yapılır
 Kırkkilit Otu Nasıl Zayıflatıyor Kırkkilit Otu Ne Demek
 Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar Kırkkilit Otu Ne İşe Yarar
 Kırkkilit Otu Nedir Kırkkilit Otu Nedir
 Kırkkilit Otu Nerede Bulunur Kırkkilit Otu Nerede Yetişir
 Kırkkilit Otu Nerelerde Kullanılır Kırkkilit Otu Neye Yarar
 Kırkkilit Otu Neye Yarar Kırkkilit Otu Plus
 Kırkkilit Otu Reçinesi Kırkkilit Otu Sabunu Faydaları
 Kırkkilit Otu Sabunun Faydaları Kırkkilit Otu Saç
 Kırkkilit Otu Saça Faydaları Kırkkilit Otu Saça Faydası
 Kırkkilit Otu Şampuanı Kırkkilit Otu Sirkesi
 Kırkkilit Otu Sirkesi Nasıl Yapılır Kırkkilit Otu Sirkesinin Faydaları
 Kırkkilit Otu Solgar Kırkkilit Otu Suyu
 Kırkkilit Otu Suyunun Faydaları Kırkkilit Otu Tablet
 Kırkkilit Otu Tableti Kırkkilit Otu Tıbbi
 Kırkkilit Otu Tohumu Kırkkilit Otu Tohumu Faydaları
 Kırkkilit Otu Tohumu Faydası Kırkkilit Otu Tohumu Kullananlar
 Kırkkilit Otu Tohumu Kullanımı Kırkkilit Otu Tohumu Nasıl Kullanılır
 Kırkkilit Otu Tohumu Yağı Faydaları Kırkkilit Otu Tohumunun Faydaları
 Kırkkilit Otu Tozu Kırkkilit Otu Tütsüsü
 Kırkkilit Otu Üretimi Kırkkilit Otu Ve Faydaları
 Kırkkilit Otu Yağı Kırkkilit Otu Yağı Faydaları
 Kırkkilit Otu Yağı Faydaları Ve Kullanımı Kırkkilit Otu Yağı Kullanımı
 Kırkkilit Otu Yağı Nasıl Kullanılır Kırkkilit Otu Yağı Nasıl Yapılır
 Kırkkilit Otu Yağı Ne İşe Yarar Kırkkilit Otu Yağı Zayıflatırmı
 Kırkkilit Otu Yağının Cilde Faydaları Kırkkilit Otu Yağının Faydaları
 Kırkkilit Otu Yağının Faydaları Ve Kullanımı... Kırkkilit Otu Yağının Saça Faydaları
 Kırkkilit Otu Yan Etkileri Kırkkilit Otu Yan Etkileri
 Kırkkilit Otu Yanetkileri Kırkkilit Otu Yaprağı
 Kırkkilit Otu Yaprağının Faydaları Kırkkilit Otu Yararları
 Kırkkilit Otu Yetiştiriciliği Kırkkilit Otu Zararları
 Kırkkilit Otu Zayıflama Kırkkilit Otu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır...
 Kırkkilit Otu Zayıflatırmı Kırkkilit Otu Zayıflayanların Yorumları
 Kırkkilit Otunun Faydaları Kırkkilit Otunun Faydaları
 Kırkkilit Otunun Faydaları Ve Kullanımı Kırkkilit Otunun Kullanımı
 Kırkkilit Otunun Saça Faydaları Kırkkilit Otunun Zararları
 Kırkkilit Otunun Zararları Kırklilit Otu
 Kırklilit Otu Neye İyi Gelir Kırklilit Otu Özellikleri

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.