Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aynısefa Sabunu Faydaları
Aynısefa Sabunu Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Aynısefa Sabunu Faydaları, Akne tedavisinde ortaya çıkan yangıyı azaltmak ve yerel iyileşmeye yardımcı olmak üzere kullanılır. Ayak parmakları arasında oluşan mantarları (madura ayağı) iyileştirmekte kullanılır.

Aynısefa Sabunu Faydaları

Düzen devam ediyor. Şimdilik bir aksilik olmazsa böyle gidecek. Önce ki gün lavantalı döktük ama yazı konusunda biraz geri kaldığım için günlük, atölyeyi iki gün geriden takip ediyor.

Sevgili Hope bahçesinde yetiştirdiği lavantaları toplayıp bir bölümünü de bana ayırmıştı. Getirdiğinden beri dalları bir türlü ayıklayamadım. Nihayet lavantalı yapmaya karar verince günlük hazırlıklarımızı yapıp bütün malzemelerin uygun ısıya gelmelerini beklerken önce öğle yemeğimizi yiyip ardından lavantaları ayıklamaya başladık. Bu tip işleri iki kişi yapmanın avantajı sohbet ederken nasıl bittiğini anlamıyorsun.

Ardından da bu Lavanta tanelerini sabunumuzun üzerinde süsleme için kullandık. Sabunda kullanacağımız lavanta uçucu yağını dolapta ararken ise elime calendula (aynisafa) yağı geldi. Bir süre önce sabunda kullanmak üzere aldığım yağı dolapta unutmuşum. Hemen bu gün için yapılacak Sabun sırasını sütlü ballıdan calendulalıya çevirdim. Dün ise bütün gün üzerini ne ile süsleyebiliriz diye düşünürken Zeynep'de kurutulmuşunun olabileceği geldi ve aradım. annesiyle benden konuşuyorlarmış o sırada.

Annesi güzel domates tohumlarından bende olabileceğinden bahsetmiş. Geçtiğimiz Yaz yine Hope'dan aldığım pembe domateslerden dikmiştim bahçeye. O kadar güzel oldu ki. Çocukluğumdan beri bu kadar lezzetli domates yememiştim. Yan bahçede ki teyzeyle amca ki onlar ticari yapıyorlar bahçeciliği pembe domatesi duyunca herkesin bunu sorduğunu ama tohumlarının olmadığını bahsettiler. Bende onlara domateslerden götürüp belki önümüzde ki yaza alacakları tohumdan onların da üretebileceğini söyledim. Umarım yaparlar.
Gelelim calendula'lı sabuna. Zeynep'in bodrum'da doğal ürünler dükkanı var dolayısıyla kurutulmuş calendula onda olmayacak da kimde olacak.

Ancak dükkan akşam olunca kapanmış ve evdeler. Şansıma bir iki saat sonra bir şey için dükkana gideceğini ve sabah da eşi Burak ile Turgutreis'e gönderebileceğini söyledi. Ertesi gün sabah hemen calendulalarımı almaya gittik. döner dönmez de hesap işlerime koyuldum. Çünkü sabunda ki baz yağlara eklenen her yeni malzeme için sabunun hesaplarını yeniden yapmak gerekiyor. en küçük bir hata bütün emeğinizin heba olmasına yol açıyor. Bu yüzden hesaplarımı üstüne iki kez daha kontrol ettikten sonra sabuna giriştik. Bu arada Duygu da geldi. Her şey tam istediğim gibi gitti sonuçta yine harika bir sabunumuz oldu.

Calendula (aynisafa) çiçeğinin harici yararları

Aynisafa çiçeği antiseptiktir. Doku ve damar büzücü etkisi vardır. Yara iyileştiricidir. Deride enfeksiyon ya da darbeyle meydana gelen yara, bere ve eziklerin iyileştirilmesinde etkili olur. Küçük yanıklar ve sıcak suyla haşlanma durumlarında ilkyardım aracı olarak işlev yapar. Akne tedavisinde ortaya çıkan yangıyı azaltmak ve yerel iyileşmeye yardımcı olmak üzere kullanılır. Ayak parmakları arasında oluşan mantarları (madura ayağı) iyileştirmekte kullanılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aynısefa

Sabunu

Faydaları