Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aynısafa Nerede Yetişir
Aynısafa Nerede Yetişir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Aynısafa Nerede Yetişir :

Aynısafa (Calendula officinalis) , ülkemizde yetişen bitkiler arasında çok önemli bir yere sahiptir . Bu şifalı bitki ayrıca , altıncık , ölüçiçeği , tıbbi öküzgözü , nergis ve tıbbi nergis olarak da Aynisafa Çiçegi anılır ve sokak çiçekçileri onu susi adı ile de tanırlar . Kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılan bitkilerdendir . Bir bahçe çiçeğidir o . 50cm kadar uzar , çiçek renkleri sarıdan portakal rengine kadar değişir , sapı ve yaprakları etlidir ve tutulduğunda , sanki yapışkanmış gibi hissedilir . Bazı değişik türleri de vardır , ama hepsinin şifalı özelliği eşittir . Sabahları saat 70den sonra da çiçekleri kapalı kalmayı sürdürdüklerinde , o gün yağmur yağacak demektir . Bu yüzden bitki , eski çağlarda yağmur göstergesi olarak bilinirdi . Bitki , çiçekleri , yaprakları ve sapları ile toplanır ve kullanılır . Fakat , güneşin en yakıcı olduğu zamanda toplanması gerekir , çünkü , bitkinin şifalı gücü ancak o sırada doruğa ulaşmış olur . Kırağı düşene kadar , yani sonbahar sonlarına kadar bahçeden taze olarak toplanabilir .


Aynısafa çayı , kan temizleyici bir bitki çayı olarak , mikroplu sarılıkta en önemli yardımcımızdır . Günde 1-2 bardak çay içildiğinde , mucizeler yaratır . Aynısafa , temizleyici , dolaşım Uyarıcı etkilere sahiptir ve yaraların kapanmasının çabuklaştırır . Elini motorlu Aynisafa - Büyütmek için TIKLAYINIZ testereye kaptıran bir adam , hastaneden çıktıktan sonra , çok şiddetli yara sancısı çekiyordu . Bunu duyduğumda (M.Treben) , aynısafa merhemi kullanmasını tavsiye ettim . Bu merhemin etkisiyle coşkuya kapılmaktan kendini alamamış ve söylediğine göre , uykusuz geceler geçirmesine neden olan sancı , merhemi sürdükten biraz sonra dinmiş . O zamandan beri , bahçesinde aynısafayı kesinlikle eksik etmiyor . Bir ziyaret sırasında , ev sahibi hanım bana , varisle kaplı baldırlarını göstermişti . Bahçeden aynısafa toplayarak hemen merhem hazırladım . Kalan posayı da baldırlara koyarak , bezle bağladım (posalar 4-5 kere kullanılabilir ) .Kadın her gün , bir keten bezin üstüne bıçak sırtı kalınlığında merhem sürerek baldırlarına bağladı . Belki şaşıracaksınız ama , 4 hafta kadar sonra beni ziyarete geldiğinde , varislerden eser kalmamıştı . İki bacak da yeniden düzgün ve güzel bir cilde kavuşmuştu . Bir hemşirenin anlattığına göre , sokakta rastladığı yaşlı bir kadının bacaklarındaki aşırı derecedeki varisler dikkatini çekince , ona aynısafa merhemi kullanmasını tavsiye etmiş . Bir ay sonra kadın kendisine bacaklarını gösterdiğinde ise büyük bir şaşkınlığa kapılmış . Tüm varisler yok olmuş ve cilt pürüzsüz bir hal almış . Damar iltihapları , iyileşemeyen Varis çıbanları , fistüller , donuk kabarcıkları ve yanık yaralarında da bu merhem çok çabuk yardımcı olur . Meme çıbanlarında , merhem ve merhemin posası , hastalık kötü karakterli (kanser ) olsa bile kullanılmalıdır .


Tanıdığım bir kadının memesinin alınması gerekmişti . Hastanede yatarken ve hepimiz onun için endişe içindeyken bu merhemi hazırladım (M.Treben) . Daha sonra bu merhemi , o koskocaman ameliyat izine sürmeye başladığında , yaranın o güçlü gerilimi hemen yok oldu . Sonradan yapılan Aynisafa - Büyütmek için TIKLAYINIZ doktor kontrolünde , ameliyat izinin öteki hastalarınkine oranla çok daha iyi olduğu tespit edildi ve gerekli ışın tedavisinin yalnızca bir bölümünün uygulanması yeterli görüldü . Aynısafa merhemi , aynı zamanda kaşıntılı ayak mantarına karşı da güçlü bir yardımcıdır . Kullanılan tüm ilaçların başarılı olamadığı durumlarda bile , onun büyük bir başarı sağlamış olduğunu , bana (M.Treben) gelen mektuplardan öğreniyorum . Bu rahatsızlıkta , taze bitkinin kaynama suyu da başarıyla kullanılabilir . Vajinal mantar hastalıklarında da yıkama ve oturma banyoları uygulanmalıdır . 50 g kurutulmuş veya iki avuç dolusu taze bitki bir banyo için yeterlidir . Stuttgarttan bir hanım , eşinin ayak mantarından çektikleri yazmıştı bana . Denemedikleri hiçbir şey kalmamış . Banyolar , merhemler , pudralar hiç etkili olmamış . En sonunda da aynısafa merhemini denemişler . Sekiz gün sonra , açık yaralar kapanmış ve bir daha da açılmamış . Şaşılacak gibi , değil mi ? Merhemin yanı sıra , bir aynısafa tentürü de hazırlamak gerekir . Bu tentür , kaynatılmış suyla inceltildiğinde , özellikle yaralar , ezikler , hematom , kas yırtılmaları ve hatta iltihaplı veya habis çıbanlarda , uzun süre yatmaktan oluşan yaralarda , tümörlerde ve şişliklerde kompres olarak kullanılır.

Aynısafanın , kötü karakterli çıbanlara karşı doğal ilaç olarak kullanabileceğini yalnızca Dr. Kneipp belirtmemiş . Dr. Steger , Dr. Bohn , Dr. Halenser ve daha başka ünlü doktorlar (Almanya) da bu konunun doğruluğunu savunmuşlardır . Dr. Bohn , bir kanser olayında ameliyat olanağı kalmadığında aynısafanın en etkin ilaç olduğunu ve uzunca bir süre de çayını içmek Aynisafa - Büyütmek için TIKLAYINIZ gerektiğini belirtiyor . Bitkinin taze sıkılmış özsuyu , deri kanserinde bile başarıyla kullanılmaktadır . Uzunca bir süre , günde 5-6 kez bitki özsuyu sürüldüğünde , hemangiom (damar yumrusu ) , pigmen lekeleri ve yaşlılık lekeleri de kaybolur . Bu yöntemle , kanser türü lekeler de tedavi edilebilir . Yakın bir geçmişte , Amerikalı araştırmacı Dr. Drwey , aynısafanın kanser konusundaki şifalı gücünü belirterek , onunla pek çok başarı elde etmiş olduğunu açıkladı . Aynısafa çayı , mide ve bağırsak hastalıklarında , mide krampı ve mide ülserinde olduğu kadar , kalın bağırsak iltihabında , ödem ve kan işemeye karşı da kullanılır . Mikroplu hastalıklarda ve bakteri dışkılama hallerinde bu çay büyük başarı sağlar . Taze bitki çayı kullanımının ne kadar etkili olduğunu tanıdık bir doktordan da dinlemiştim : İki buçuk yaşındaki bir kız çocuğu , üst üste yapılan çocuk felci aşıları yüzünden , kronik ishal , Zayıflama ,belirgin bir görme zayıflığı ve beslenme zorlukları sonucunda yatağa düşmüştü . Klinik araştırmalarda , çocukta paratifo saptanmış ve bu nedenle gözetim altına alınmıştı . Bir hafta boyunca aynısafa çayı içtikten Aynisafa sonra , çocuğun durumu belirgin bir biçimde düzeldi . Hemen ardından yapılan kontrolde ise , dışkıda paratifo mikrobu bulunamadı . Aynısafa , mikroplu sarılıkta hatırı sayılır başarılar elde ettiği için , karaciğer hastalıklarında da çok etkilidir . Çiçek , sap ve yapraklar kısaca haşlanır ve şekersiz içilir . Yukarıda belirtilen hastalıklarda günde 3-4 bardak olmak üzere , her 15 dakikada 1 yemek kaşığı içilir . Çeyrek litre kaynar suya 1 yemek kaşığı çiçekle hazırlanan çay , kurt düşürmede kullanılır . Taze sapların özsuyu , siğillere ve uyuza karşı kullanılabilir . Bitki haşlanmayıp , kaynatıldığında , bu suyla banyo yaptırılan temriye ve beze şişkinlikleri iyileşir . Sürekli içilen çay , kan temizleyici olarak etkilidir . Ilık çayla göz banyosu yapıldığında , görme gücü artar . Kanser türü çıbanlar ve tümörler , bacaklardaki açık yaralar , bacak çıbanları ve kapanmak bilmeyen inatçı yaralar , aynısafa ve atkuyruğu eşit karışımdan hazırlanan çayla yıkandığında iyi sonuçlar alınır . Bu karışımdan bir yemek kaşığı dolusu bitki , yarım litre suyla haşlanarak hazırlanmalıdır .


A ynısafa çayının eşsiz etkisini gerektiğince vurgulayabilmek için , bazı başarılı tedaviAynisafa sonuçlarını belirtmek istiyorum . Sekiz yıldır kalın bağırsak iltihabı çeken bir hemşire , kitabımdaki (M.Treben) önerilere uyarak , aynısafa çayı içmeye başladı . Günde iki bardak bitki çayı içiyordu ve dördüncü günden sonra hiçbir şikayeti kalmadı . Şiddetli ishal çekmekte olan bir başka hemşire , papatya çayı içtiği halde bir türlü iyileşemiyormuş . Ancak aynısafa çayı içmeye başladıktan kısa bir süre sonra sağlığına kavuşabilmiş . Bayernden bir başka hanum da , 15 yıl boyunca ayak mantarından çok çekmiş ve sık sık damar iltihabına yakalanmış . En sonunda , aynısafa merhemi sayesinde sağlığına kavuşabilmiş . Bir tatlı kaşığı dolusu çiçek , bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanıp , 6-8 dakika demlendikten sonra süzüldüğünde , hafif etkili bir müshil ilacı elde edilir . Burun içindeki kabuklanmalar , aynısafa merhemi ile kısa sürede iyileşir .

Kullanım Biçimleri :

Çay hazırlamak : Yarım tatlı kaşığı dolusu bitki , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür .

Aynısafa Tentürü : İki avuç dolusu ince kıyılmış bitki ( sap , yaprak , çiçek ) 1 litre konyağın içinde 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda , arada bir çalkalanarak bekletilir . Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır .

Oturma Banyosu : İki avuç dolusu taze veya 100g kurutulmuş bitki , geceden 2 litre suya yatırılır . Ertesi gün ,kaynama derecesine kadar ısıtılır , 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir .

Aynısafa Merhemi :
İki avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki (sap , yaprak , çiçek ) hazırlanır . 500g içyağı veya margarin , kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır ve içine bitkiler dökülür . Çıtırdaması beklenir, karıştırılır ve ateşten çekilir . Üstü kapatılarak , serin bir yerde gece boyunca bekletilir . Ertesi gün hafifçe ısıtılır , bir tülbentten geçirilerek süzülür ve merhem kaplarına aktarılır . Serin bir ortamda saklanmalıdır .

Özsu çıkarma : Yaprak , sap ve çiçekler iyice yıkanır , ince doğranır ve henüz nemliyken , mutfak robotunda suyu sıkılır .

Kompres : Kompres yapılacak bölgeye önceden yağlı bir krem sürülür , uygun büyüklükte bir Aynisafa pamuk veya bez parçası inceltilmiş tentür ile ıslatılır , sıvının fazlası sıkılır ve nemli pamuk veya bez hasta bölgeye konur ve yayılır , üstü bir naylon parçası ile örtülür ve hepsi büyük bir bez veya sargı bezi ile sarılır . Kompres süresi 2-4 saat olabilir , ama gece boyunca da sürebilir . Önemli olan kişinin kendisini rahat hissetmesidir .

Kaynama Suyu (Yıkamalar) :
Çeyrek litre suya bir yemek kaşığı dolusu bitki kullanılır

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aynısafa

Nerede

Yetişir