Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aynı Sefa Nasıl Hazırlanır
Aynı Sefa Nasıl Hazırlanır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Aynı Sefa Nasıl Hazırlanır :

Aynı Safa Bitkisinin özellikleri nedir?Aynı Safa Bitkisi nelere faydalıdır?

Genel Bilgi : diğer isimleri Altıncık, Bahçe nergisi, Gecesafası, Calendula arvensis, Marigold, Souci, Mirabolis, Calendula officinalis olan bitki Narcissus tazetta bitkisidir. Nergis de denir. 20 - 80 cm arası yüksekliği olan soğanlı bir bitkidir. Dalları tüylüdür. Çiçekleri sari - turuncu arası değişir. Çiçeklerinin bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat katdır. Şifa bakımından eş değerdedirler. Sap ve yaprakları etli ve yapışkandır. Çiçekçilerde bulunan bir süs bitkisidir. Sabah saat 7 den sonra hala çiçekleri açılmamışsa yağmur yağacak demektir. Haziran başlarında açar.Sonbahar sonuna kadar ortalikta görünürler. Mevsimlik bir bahçe bitkisidir.Bilinen Bileşimi : Karotin, likopin, violaksantin, neolikopin, sitroksantin, flavohrom, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, meyve asitleri.

Özellikleri : Regl ağrılarını giderici, depüratif / kanı temizleyici, diüretik / idrar söktürücü, hipotensör / tansiyon düşürücü, stimulan / uyarıcı, kolagog / safra söktürücü, antiseptik / mikrop öldürücü, antikanserojen / kanser önleyici.

Aynı Safa Bitkisi nelere faydalıdır?

Ağrı Kesici olarak kullanılır.Ağrıyan her bölgeye merhemi sürülebilir. Ağrılar hafifler, gerginlik ve sertlikler gider.İdrar tutukluluğunu giderir. Terletici özelliğe sahiptir.Aybaşı kanını söktürür ve düzene sokar.Aynısafa çayı, kan temizleyici bir bitki çayı olarak, mikroplu sarılıkta çok yararlı bir bitkidir.12 parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılabilir.Kaşıntılı ayak mantarlarını yok etmede çok iyi gelir.Kan çıbanı, derideki pigment lekeleri, ihtiyarlık lekeleri için öz suyu deriye sürülür, çok faydalıdır.Ezik ve yaralara sürüldüğünde iyileşme çabuklaşır. Ayni şekilde yanık yaralarında da emniyetle kullanılır.Süre gelen egzamaların iyileşmesinde etkin bir bitkidir.Bebek bezlerinden oluşan isiliklerin lokal tedavisinde etkindir.Diş etlerine sürüldüğünde dişleri saran reçine plakalarından dolayı oluşan rahatsızlıkları giderir.

Aynı Safa Bitkisi nasıl hazırlanır?

Çay: 1 tatlı kaşığı bitki 200 ml. kaynar suda haşlanır. Sonra 10 - 15 dakika demlenir, süzülüp içilir.

Tentür: 1 avuç dolusu çiçeği 1 litre cin veya votka içinde her gün ara sıra çalkalanarak 14 gün civarında güneşte bekletilir, süzülür.

Su: Sap, yaprak ve çiçekleri yıkanıp preslenmesi ile elde edilir.

Merhem: 4 Avuç dolusu yaprak, sap ve çiçek karışımı ince bir şekilde kıyılır. 500 gr. içyağı içinde kızdırın,karıştırın, kendini bırakınca ateşten alin, üstünü örtün ve bir gün soğumaya bırakın. Daha kıvamlı ve dayanıklı bir merhem için 250 gr. Vazelin katılabilir.Ertesi gün bir tülbentten geçirerek kavanozlara doldurun. Vazelin katkılı olan merhemi buz dolabında saklamak gerekmez, ancak serin bir yerde bekletilmelidir.

Banyo: 100 gr. bitki 3 litre suya akşamdan yatırılır. Banyodan önce 5 dak. kaynatılır. Banyo suyuna katılır.

Bilinen en önemli yan etkisi hamilelerindir.O yüzden hamilelerin kullanması yasaktır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aynı

Sefa

Nasıl

Hazırlanır