Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Vaginal Hastalıklar
Vajinal kokudan tutunda bütün vajinal hastalıklar hakkında muhteşem bilgiler aşağıdaki makalemizde detaylı olarak açıklanmıştır. Rehber niteliğindeki bu dökümanı şiddetle okumanızı tavsiye ederiz.

Vajina sızlaması ve vajina hastalıkları

Vajinada sızlama ve yada anormal bir ağrı olduğunda bu hangi hastalığın belirtisidir ve nasıl bir tedavi gerekmektedir? İşte vajinal kokudan tutunda bütün vajinal hastalıklar hakkında muhteşem bilgiler huzurlarınızda. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Opr. Dr. Banu Göker Özdemir, kadınlarda özellikle Yaz aylarında havuz suyuna bağlı olarak ortaya çıkan vajinal Mantar enfeksiyonu hakkında bilgi verdi

Vajinal Mantar enfeksiyonu nedir?

Kadınlarda oldukça sık rastlanılan vajinal akıntı, Kaşıntı ve yanma gibi şikayetler, genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virus ve Mantar enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı Cinsel yolla kişiden kişiye bulaşırken, bir kısmı da vajinanın normal florasında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak enfeksiyon meydana getirir. Birçok kadın hayatı boyunca en az bir kere bu sorunla karşılaşmakta ve tedavi edilmediği takdirde vajinal enfeksiyonlar kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabilmektedir.

Vajinal Mantar enfeksiyonlarının nedenleri nedir?

Niçin özellikle Yaz aylarında ortaya çıkar? Özellikle Yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vajinal Mantar enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Çoğu kez vajinada normal olarak bulunan mantarların, vajen florasında meydana gelen değişiklikler sonucu aktif hale gelmesi ile kişide enfeksiyon gelişebilir. Antibiyotik kullanımı, gebelik, şeker hastalığı ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olan bir takım hastalıklarda, vaginal Mantar görülme riski artmaktadır. Özellikle Yaz aylarında ise genital bölgenin nemli kalmasına sebep olan sentetik çamaşırlar, dar pantolonlar da Mantar enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Bunların dışında yine Yaz aylarında ve özellikle havuz sonrası bu şikayetlerin arttığı görülmektedir. Burada sebep sanılanın aksine havuzdan Mantar bulaşması değil, havuz suyundaki klorün vagen florasındaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu var olan Mantar sporlarının aktif hale gelmesidir.

Vajinal Mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri nelerdir?

Vajinal Mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtisi, Kaşıntı ve vajinada yanma hissidir. Bu durumda dış genital organlarda kızarıklık ve ödem meydana gelir. Mantar hastalıklarında oluşan Kaşıntı genellikle çok şiddetlidir ve çoğu kez hastayı doktora getiren en önemli nedendir. Bazen kaşımaya bağlı olarak o bölgenin derisinde sıyrıklar ve küçük kanamalar dahi oluşabilir. Genellikle hastalarda beYaz renkli, kokusuz, Süt kesiği kıvamında dediğimiz akıntı da görülebilir. Bu belirtilere ek olarak şiddetli Mantar enfeksiyonlarında idrar yaparken yanma, idrarın değdiği bölgelerde sızlama ve Cinsel ilişki esnasında ağrı oluşabilir. Vajinal Mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilir? Enfeksiyonlardan korunmak mümkün müdür? Kadınlarda oldukça sık olarak rastlanan bu tür enfeksiyonlar; vaginal fitiller, kremler ve gerektiği durumda ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilmekte, semptomlar ise 1-2 gün içinde gerileyebilmektedir.
 
Hastaya oldukça sıkıntılı günler yaşatabilen bu enfeksiyondan korunmak için basit birkaç önlem oldukça yararlı olabilir. Öncellikle genital bölgenin ıslak ve nemli kalmasını önlemek için sentetik çamaşırlar ve dar kıyafetler giymekten kaçınılmalı, pamuklu ve rahat iç çamaşırlar tercih edilmelidir. Ayrıca genital bölgenin temizliği için normal sabun, parfümlü kozmetik ürünleri gibi tahrişe yola açabilecek temizlik ürünlerini değil, bu bölge için özel üretilmiş sabunlar kullanılmalıdır. Bunların dışında Yaz aylarında havuz sonrası genital bölgenin kuru kalması için hanımlara ıslak mayo veya bikini ile kalmamalarını, klorlu sudan arınmak için havuz sonrası duş almaları gerekmektedir. Kadınlar, kendilerinde herhangi bir zamanda gelişen akıntı, Kaşıntı yanma gibi şikayetleri ciddiye almalıdır. Herhangi bir sorunda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdırlar 
 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Akıntı Kaşıntı Akıntı Ve Kaşıntı
 Akıntı Ve Koku Beyaz Akıntı
 Beyaz Akıntı 2 Beyaz akıntı 3
 Genital Akıntı Genital Akıntı Nedenleri
 Genital Akıntılar Genital Bölge Mantarları
 Genital Bölgede Akıntı Genital Bölgede Kaşıntı Tedavisi
 Genital Bölgede Kaşıntı Ve Akıntı Genital Kaşıntı
 Genital Kaşıntı Tedavisi Genital Mantar Hastalığı
 Kadınlarda Beyaz Akıntı Kanlı Akıntı
 Kokulu Akıntı Kokulu Akıntı Tedavisi
 Kötü Kokulu Akıntı Mantar Hastalığı Belirtileri
 Mantar Hastalığı Genital Bölge Mantar Hastalığı Nedenleri
 Mantar Hastalığı Tedavisi Mantar Hastalığı Ve Tedavisi
 Mantar Hastalık Peniste Akıntı
 Vaginal Akıntı Vaginal Akıntılar
 Vaginal Hastalıklar Vaginal Kaşıntı
 Vaginal Koku Vaginal Kuruluk
 Vajina Akıntısı Vajina iltihabı
 Vajinal Akıntı Vajinal Akıntı Bitkisel Çözüm
 Vajinal Akıntı Çeşitleri Vajinal Akıntı İçin İlaç
 Vajinal Akıntı Kahverengi Vajinal Akıntı Kaşıntı
 Vajinal Akıntı Koku Vajinal Akıntı Nasıl Geçer
 Vajinal Akıntı Nedir Vajinal Akıntı Renkleri
 Vajinal Akıntı Tedavi Vajinal Akıntıda Kan
 Vajinal Akıntılar Vajinal Akıntının Artması
 Vajinal Akıntının Bitkisel Tedavisi Vajinal Akıntının Kahverengi Olması
 Vajinal Akıntının Kesilmesi Vajinal Akıntının Kokması
 Vajinal Akıntının Nedenleri Vajinal Akıntının Sebepleri
 Vajinal Akıntının Tedavisi Vajinal Akıntıya Bitkisel Çözüm
 Vajinal Mantarlar

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.