Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Tansiyon Düşmesi Belirtileri

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akın, tansiyon düşüklüğünün genelde 25-30 yaş grubunda görüldüğünü söyledi. Akın, su ve kan kaybı, beslenme bozuklukları, Kalp Yetmezliği ve idrar söktürücü ilaçların fazla alınması halinde ve ateşli durumlarda kan basıncının düşebileceğini kaydetti.

Tansiyon düşüklüğünün, baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, Uyku hali ve görme bozukluklarıyla varlığını gösterebildiğini ifade eden Akın, “Düşük tansiyon, Yüksek Tansiyon kadar yaygın değildir.

Daha çok 25-30 yaş grubunda yer alan gençlerde bu hastalığa rastlıyoruz. Tansiyon düşüklüğü erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülüyor” şeklinde konuştu.

Tansiyonu düşük olanların kalp damar hastalıklarına yakalanma oranının yüksek tansiyona göre daha düşük olduğunu dile getiren Akın, düşük tansiyonun tedavisinde hastalığa yol açan sebebe bağlı olarak belli bir programın uygulanacağını kaydetti.

“Tansiyonu düşük olanlar gıdalarına dikkat etmeli, aşırı sıcak ve yorgunluktan uzak durmalıdır” diyen Prof. Dr. Mustafa Akın, tansiyon düşünce içilen tuzlu ayranın geçici bir çözüm sağlayacağını, tansiyonu düşen kişilerin hekime başvurmaları gerektiğini dile getirdi.

Tansiyon düşüklüğü`nün şakası yok

Hipertansiyon ve Arteroskleroz Derneği’nin düzenlediği kongre, dünyanın en ünlü uzmanlarını bir araya getirdi.

Hipertansiyon ve Arteroskleroz Derneği’nin düzenlediği kongre, dünyanın en ünlü uzmanlarını bir araya getirdi. Polat Renaissance Oteli’nde Prof. Dr. Serap Erdine’nin başkanlığında gerçekleştirilen konferansın ilk gününde, tansiyonun şişmanlık ve şeker hastalığı ile ilişkileri tartışıldı. Ünlü doktorlar irsiyetin, sinir sisteminin ve böbreklerin kan basıncına tesirlerine dikkat çektiler. Kongreye Avustralya’dan katılan J. Chalmers, Yüksek Tansiyon vakalarının gelişmiş ülkelerden ziyade, kalkınmakta olan ülkelerde görüldüğüne dikkat çekti. Chalmer’e göre “bunda eğitimin, beslenme alışkanlıklarının ve meslek gruplarının” elbette tesiri var. Ancak problem, yakabildiğinden fazla enerji almaktan kaynaklanıyor.

Tansiyon düşüklüğü felakettir

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilgin Timuralp, yüksek tansiyonun “ulusal bir felaket” olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek, “Yüksek tansiyon, erişkin nüfusumuzun yarıya yakınında saç dökülmesi kadar yaygın” dedi. Antalya’da düzenlenen “Türk-İtalyan Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi”ne katılan Timuralp, yaptığı açıklamada, hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisinde kişiye özel ilaç seçiminin önemine dikkati çekti. Kadınlarda menopoza girdikten sonra hipertansiyon görülme riskinin arttığını bildiren Timuralp, bu artışta menopozdan sonra alınan kilolar ve hormonlardaki değişimin etkili olduğunu söyledi. Tansiyonun kişilerde kolay kolay şikayet oluşturmadığını ve hastalarının çoğunun “Vücudum bu tansiyona alıştı” şeklinde sözler sarfettiğini vurgulayan Timuralp, “Hiçbir vücut yüksek tansiyona alışmaz. Sonunda bir fatura gelir, ya kör olur, ya Felç olur. Ödeyemeyen hayatını kaybeder, ödeyebilen sakat kalır. Bu sakatın devlete, millete, aileye maliyeti çok ağır olur” dedi. Timuralp, yüksek tansiyonu “aleyhte işleyen bir puan” şeklinde tanımladı.

Tansiyon düşüklüğü genç hastalığı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akın, tansiyon düşüklüğünün genelde 25-30 yaş grubunda görüldüğünü söyledi. Akın, su ve kan kaybı, beslenme bozuklukları, Kalp Yetmezliği ve idrar söktürücü ilaçların fazla alınması halinde ve ateşli durumlarda kan basıncının düşebileceğini kaydetti. Tansiyon düşüklüğünün, baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, Uyku hali ve görme bozukluklarıyla varlığını gösterebildiğini ifade eden Akın, “Düşük tansiyon, Yüksek Tansiyon kadar yaygın değildir. Daha çok 25-30 yaş grubunda yer alan gençlerde bu hastalığa rastlıyoruz.

Tansiyon düşüklüğü erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülüyor” şeklinde konuştu. Tansiyon düşüklüğü olanların kalp damar hastalıklarına yakalanma oranının yüksek tansiyona göre daha düşük olduğunu dile getiren Akın, düşük tansiyonun tedavisinde hastalığa yol açan sebebe bağlı olarak belli bir programın uygulanacağını kaydetti. “Tansiyonu düşük olanlar gıdalarına dikkat etmeli, aşırı sıcak ve yorgunluktan uzak durmalıdır” diyen Prof. Dr. Mustafa Akın, tansiyon düşünce içilen tuzlu ayranın geçici bir çözüm sağlayacağını, tansiyonu düşen kişilerin hekime başvurmaları gerektiğini dile getirdi.

Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu ve Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Remzi Önder, hastalığın klinik belirtilerinin az olması nedeniyle genellikle bilinmediğine dikkati çekerek 20 yaşını geçen kişilerin yılda en az 4-5 kez tansiyonlarını ölçtürmeleri gerektiğini söyledi. Prof. Önder, yetişkinlerde tansiyonun büyük 140, küçük 90 ve üzerinde çıkması halinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini ifade etti. Prof. Önder, Türkiye'de tansiyonla ilgili geniş çaplı bir tarama olmadığını, Ege Bölgesi'nde yaptıkları taramalarda, yetişkinlerde yüzde 18-20 oranında tansiyona rastlanıldığını kaydetti.

Tansiyonun kişi üzerindeki etkisinin farklı olduğunu belirten Prof. Önder, hastalığın öldürücü ve ciddi hasarlara yol açtığını, bu nedenle vatandaşların hastalık konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. Prof. Remzi Önder, hastalığın en belirgin özelliğinin ensede tutukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, burun kanaması, uykusuzluk ve sinirlilik olduğunu anlatarak tansiyonun kalp ve kroner hastalığını çabuklaştırdığını, Felç ve böbreklerde bozukluk ile gözde körlüğe neden olabildiğini söyledi.

Önder, Türkiye'de en yaygın hastalıkların başında tansiyonun geldiğini, yaklaşık 10-12.5 milyon kişinin tansiyon hastası olduğunu bildirdi.

Tansiyon düşüklüğü olanlar Spor yaparken dikkat etmeli!

Sağlıklı yaşam için yapılan bilinçsiz spor, özellikle 50-60 yaşın üzerindeki ve tansiyon, koroner kalp gibi hastalıkları bulunanları tehdit ediyor. Prof. Dr. Koptagel İlgün, bilinçsiz yapılan sporun, kalp krizlerine bile neden olabileceğini söylüyor. Özellikle aşırı kiloluların, spora sağlıksız bir şekilde başladıklarını belirten Prof. Dr. İlgün, bütün günü Stres içinde geçirip, Sigara içen 50 yaşın üzerinde bir kişinin, akşam gençlerle birlikte çim sahada bir saat futbol oynamasının çok sakıncalı olduğunu vurguladı: ‘‘Kişiler yaşlarını, hastalıklarını ve organik yapılarını gözönünde bulundurarak Spor yapmalıdırlar. Bunlara dikkat edilmediği zaman krizlere kadar varan zararlı sonuçlarla karşılaşılabilir. Mesela, 50 yaşın ve ideal kilosunun üzerinde bir kişinin bir saat koşması çok zararlıdır. Bu kişi yavaş ve kısa sürelerle başlayıp, süreyi ve hızı artırarak, ritmik yürüyüş yapmalıdır. Bu haftada bir gün, bir saat koşmaktan çok daha yararlıdır. Özellikle, belli bir yaşa gelmiş. Kalp, tansiyon, Damar Sertliği gibi rahatsızlığı olanlar, Spor yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.’’

EVDE İKİ KİLOMETRE

‘‘Spora zamanım yok’’ demenin de çok yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Koptagel İlgün, herhangi bir engel yoksa periyodik olarak ritmik yürüyüş yapılabileceğini söyledi. Zamanı olmadığını belirten bir ev kadının da evin içinde pencereleri açarak yürüyüş yapabileceğini vurgulayan Prof. Dr. İlgün, ‘‘Ev bir baştan bir başa 20 metre olsa ve bir ev hanımı evin içinde 100 kez yürüse, 2 kilometre yürüyüş yapmış olur’’ dedi. Ritmik yürüyüşün ya da sporun, sıcakta, güneşin altında ve hava kirliliğinin yoğun olduğu akşam saatlerinde yapılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. İlgün, Spor için sahil ve ormanların ideal olduğunu da ekledi.

KİMLER PİKNİK TİP?

Sağlıksız spor, şüphesiz herkese zarar veriyor. Ancak özellikle piknik yapıda olanlar yani ‘‘tıknaz’’lar için risk daha da fazla. Hele piknik tipte olup, Sigara da içiyorsanız, bilinçsiz yapacağınız Spor sizin için daha da tehlikeli. Riski yükselten etkenlerden biri de stres. Astenik (ince, zayıf), atletik (güçlü kasları olan sportif) yapıdaki kişilerin, bilinçsiz yapılan spordan görecekleri zarar daha az. Prof. Dr. İlgün, piknik yapıdakileri, Spor konusunda bilinçli davranmaları için özellikle uyarıyor. Bu kişilerde, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, Damar Sertliği ve benzeri hastalıkların ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. İlgün, ‘‘Sigara da içiyorlarsa, bilinçsiz spor, çok riskli. Genetiklerinde bulunan Yüksek Tansiyon da bu kişilerin dikkatli davranmasını gerektiriyor. Piknik tipte olanların, tansiyonlarının durumunu bilmeleri ve kalp kontrolünden geçmeleri, sporu da bir uzmanın belirleyeceği çeşit ve sürede yapmaları gerekir. Spor dalının seçiminde, kişinin vücut yapısı gözönüne alınmalı’’ diyor.

Mide gazı kalbi sıkıştırır mı?’

Ben 35 yaşında, uzun yol şoförlüğü yapan biriyim. Onikiparmak bağırsağımda ülser var. Bu, yakın zamana kadar bana bir rahatsızlık vermiyordu, Sigara ve alkol kullanmadığım için çok sorun çıkartmıyordu. Son zamanlarda midem Gaz yapmaya başladı. Zaman zaman yoğunlaşarak devam ediyor. Devamlı oturarak araç kullandığım için gazı çıkartmakta zorlanıyorum.

Bende tansiyon düşüklüğü de oluyor. Mümkün olduğu kadar dengeli beslenmeye çalışıyorum. Bu mide gazı, kalbin çalışmasını etkiler mi? Tansiyon düşüklüğünün mide hastalığı ile bağlantısı var mı?

Mide hastalığı ülkemizde çok yaygın olan sağlık sorunlarından biri. Bunun oluşmasında çeşitli faktörler var. Öncelikle bünyenin buna eğilimli olması, daha sonra beslenme alışkanlıkları ve sigara, alkol, aşırı çay Kahve gibi bağımlılıklar da rol oynuyor.

Sizin iş yaşamınız da bu yönde olumsuz etki yaratabilir. Devamlı yolculuklar nedeniyle, düzensiz yemek saatleri, her zaman uygun yemeği bulamama, trafik nedeniyle yaşanan stresler midenin çalışmasını bozabilir. Yazımın başından beri, sizin ülseriniz onikiparmak bağırsağında olduğu halde, hep mideden bahsetmem dikkatinizi çekmiş olabilir. Oniki parmak bağırsağı, midenin hemen çıkışında yer aldığı için, birlikte ele alınıp tetkik ve tedavi edilir.

Midede oluşan gaz, karın ile göğüs boşluklarını birbirinden ayıran diyafram zarını yukarı iterek kalbin ve akciğerlerin bulunduğu alanı işgal etmek ister. Bu da kendini çarpıntı ve Nefes Darlığı şeklinde gösterebilirse de, ne kalpte ne de akciğerlerde bir bozukluğa neden olmaz.Tansiyon düşüklüğünün de mide hastalığı ile bağlantısı yoktur.

Sizin, sistemli bir şekilde mide tedavisine ihtiyacınız var. Bir iç hastalıkları uzmanına muayene olarak ilaçlarınızın ve perhizinizin belirlenmesi yararlı olacaktır.

Başım dönüyor

Yataktan hızlı bir şekilde kalktığınız zaman başınızın dönmesi, yerçekimi etkisine bağlı olarak beyne geçici bir süre için az kan gitmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Tansiyon düşüklüğü olan kişilerde, Yüksek Tansiyon için ilaç kullananlarda, yeterince su içmeyenlerde ve Damar Sertliği olanlarda sık görülür. Herhangi bir tehlikesi olmamakla beraber, nedeninin bulunup ortadan kaldırılmasıyla, bu durum da artık görülmeyecektir.

Düşük tansiyonun zararı var mı?

Tam tersine yapılan istatiksel çalışmalarda düşük tansiyonluların ortalama yaşama sürelerinin çok daha uzun olduğu belirlendi. Ancak düşük tansiyonlular, özellikle yattıkları yerden birden ayağa kalktıklarında, beyne daha az kan gittiği için geçici başdönmeleri ya da sıklıkla halsizlik hissedebilirlerse de bunun pek önemi yoktur. Özellikle tansiyonun daha da düşük olduğu zamanlarda bol sıvı almak, belirtileri azaltmanın yanısıra tansiyonu da normale yaklaştırıcı etki yapacaktır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Acura Tansiyon Aleti Acura Tansiyon Aletleri
 Antihipertansif İlaçlar Basınç
 Basınç Düşmesi Basıncın Yükselmesi
 Bitkilerle Tansiyon Tedavisi Braun Tansiyon
 Braun Tansiyon Aleti Braun Tansiyon Aletleri
 Büyük Tansiyonun Düşmesi Çocuk Tansiyonu
 Çocuklarda Tansiyon Dijital Tansiyon Aleti
 Diz Ağrısı Tedavisi Düşük Tanisyonun Sebepleri
 Düşük Tansiyon Düşük Tansiyon Belirtileri
 Düşük Tansiyon Bitkisel Tedavi Düşük Tansiyon Nedenleri
 Düşük Tansiyon Nedir Düşük Tansiyon Sebepleri
 Düşük Tansiyon Tedavi Düşük Tansiyon Tedavisi
 Düşük Tansiyonun Belirtileri Düşük Tansiyonun Nedenleri
 Düşük Tansiyonun Tedavisi Düşük Tansiyonun Zararları
 Gebelikte Tansiyon Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü
 Gençlerde Hipertansiyon Göz Tansiyonu Tedavi
 Göz Tansiyonu Tedavisi Hamileliktetansiyon
  Helile Hiper Tansiyon
 Hiper Tansiyon Tedavi Hiper Tansiyon (Yüksek)
 Hipertansiyon 2 Hipertansiyon 3
 Hipertansiyon 4 Hipertansiyon 5
 Hipertansiyon 6 Hipertansiyon Bitkisel Tedavi
 Hipertansiyon Bitkisel Tedavisi Hipertansiyon Tedavisinde Başarısızlığın Nedenleri...
 Hipertansiyona Bitkisel Çözüm Hipertansiyonda İlaç Tedavisi
 Hipertansiyonun İlaç Dışı Yöntemlerle Tedavisi... Hipertansiyonun Organlara Verdiği Zarar
 Hipertansiyonun Sebebi Nedir? Hipertansiyonun Sebepleri
 Hipo Tansiyon (Düşük Tansiyon) Hipotansiyon 2
 İbrahim Saraçoğlu Tansiyon Tedavisi İdeal Tansiyon
 İdeal Tansiyon Değerleri İlaç Tedavisi
 Kalp Hastalığıkları Kalp Tansiyonu
 Kalp Tansiyonu Nedir Kan basıncı (alçak)
 Kan basıncı (yüksek) Kekik Tansiyonu Yükseltirmi
 Konuşan Tansiyon Aleti Konuşan Tansiyon Aletleri
 Küçük Tansiyon Küçük Tansiyon Düşüklüğü
 Küçük Tansiyon Nedir Küçük Tansiyon Yüksekliği
 Küçük Tansiyonun Belirtileri Kulak Çınlaması Tansiyon
 Limon Tansiyonu Düşürürmü Normal Tansiyon
 Normal Tansiyon Değerleri Omron Tansiyon
 Omron Tansiyon Aleti Omron Tansiyon Aletleri
 Ortostatik Hipotansiyon: Nedir ve Önlemler Panik Atak Tansiyon
 Ravolfiya Sarımsak
 Sarımsak 3 Sarımsak Tansiyon
 Sinameki Sinameki
 SOĞAN Tansiyon
 Tansiyon 10 Tansiyon 11
 Tansiyon 12 Tansiyon 13
 Tansiyon 14 Tansiyon 15
 Tansiyon 16 Tansiyon 2
 Tansiyon 3 Tansiyon 4
 Tansiyon 5 Tansiyon 6
 Tansiyon 7 Tansiyon 8
 Tansiyon (Artar) Tansiyon Belirtileri Nelerdir
 Tansiyon Bitkisel Çözüm Tansiyon Bitkisel Tedavi
 Tansiyon Bitkisel Tedavisi Tansiyon Cihazı
 Tansiyon Cihazları Tansiyon Değerleri
 Tansiyon Dengeler Tansiyon Dengeleyici
 Tansiyon Dengesizliği Tansiyon Düşmesi
 Tansiyon Düşmesi Belirtileri Tansiyon Düşmesi Tedavisi
 Tansiyon Düşüklüğü Tansiyon Düşüklüğü 2
 Tansiyon Düşüklüğü 3 Tansiyon Düşüklüğü 4
 Tansiyon Düşüklüğü 5 Tansiyon Düşüklüğü 6
 Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi
 Tansiyon Düşüklüğünün Nedenleri Tansiyon Düşüklüğünün Tedavisi
 Tansiyon Düşüren Bitkiler Tansiyon Düşürme
 Tansiyon Düşürmek İçin Tansiyon Düşürmenin Yolları
 Tansiyon Düşürücü Tansiyon Düşürücü 2
 Tansiyon Düşürücü Bitkiler Tansiyon Düşürücü Meyveler
 Tansiyon Düşürücüler Tansiyon Düşürür
 Tansiyon Düzenleyici Tansiyon Düzenleyici Bitkiler
 Tansiyon Düzenleyici İlaçlar Tansiyon Hastalığı
 Tansiyon Hastalığı Tedavisi Tansiyon Holter
 Tansiyon Holter Cihazı Tansiyon Holteri
 Tansiyon İçin Bitkisel Çözüm Tansiyon İlacı
 Tansiyon İlaçları Tansiyon Kaç Olmalı
 Tansiyon Nasıl Dengelenir Tansiyon Nasıl Düşer
 Tansiyon Nasıl Düşürülür Tansiyon Nasıl Ölçülür
 Tansiyon Nasıl Yükseltilir Tansiyon Neden Çıkar
 Tansiyon Neden Düşer Tansiyon Neden Yükselir
 Tansiyon Neden Yükselir Tansiyon Nedenleri
 Tansiyon Ölçme Tansiyon Ölçme Aleti
 Tansiyon Ölçme Cihazı Tansiyon Ölçme Cihazları
 Tansiyon Ölçüm Cihazı Tansiyon Ölçüm Cihazları
 Tansiyon Ölçümü Tansiyon Şifalı Bitkiler
 Tansiyon Tedavi Yöntemleri Tansiyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir
 Tansiyon Tedavisi Tansiyon Tedavisi
 Tansiyon Tedavisi Tansiyon ve Nabız
 Tansiyon Ve Tedavisi Tansiyon Yüksekliği
 Tansiyon Yüksekliği 2 Tansiyon Yüksekliği 3
 Tansiyon Yüksekliği Tedavisi Tansiyon Yükselmesi
 Tansiyon Yükselmesi Tedavi Tansiyon Yükselmesi Tedavisi
 Tansiyon Yükselten Yiyecekler Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı
 Tansiyona Bağlı Burun Kanaması Tansiyona İyi Gelen Bitkiler
 Tansiyona İyi Gelen Şifalı Bitkiler Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler
 Tansiyona Ne İyi Gelir Tansiyonda
 Tansiyonda 2 Tansiyonda Baş Ağrısı
 Tansiyonda Beslenme Tansiyonda Bitkisel Tedavi
 Tansiyonda Bitkisel Tedavi Yöntemleri Tansiyonda Burun Kanaması
 Tansiyonda Dengesizlik Tansiyonda Nelere Dikkat Edilmelidir
 Tansiyonda Normal Değerler Tansiyondan Burun Kanaması
 Tansiyondan Korunma Yolları Tansiyondan Kurtulma
 Tansiyondan Kurtulma Tedavisi Tansiyondan Kurtulmanın Yolları
 Tansiyondan Nasıl Korunulur Tansiyonu
 Tansiyonu Dengeleyen Besinler Tansiyonu Düşüren
 Tansiyonu Düşüren Bitkiler Tansiyonu Düşüren Gıdalar
 Tansiyonu Düşürmek Tansiyonu Düşürmek İçin
 Tansiyonu Düzenleme Tansiyonu Nasıl Düşürebilirim
 Tansiyonu Ne Çıkarır Tansiyonu Ne Düşürür
 Tansiyonu Ne Yükseltir Tansiyonu Yüksek Olanlara Öğütler
 Tansiyonu Yükselten Yiyecekler Tansiyonu Yükseltmek İçin
 Tansiyonun Tansiyonun Belirtileri
 Tansiyonun Bitkisel Tedavisi Tansiyonun Düşmesi
 Tansiyonun Nedenleri Tansiyonun Normal Değerleri
 Tansiyonun Sebepleri Tansiyonun Tedavisi
 Tansiyonun Tedavisi Tansiyonun Yükselmesi
 Tansiyonun Zararları Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi
 Yaşlı Hipertansif Hastalarda Tansiyon Düşürücü İla... Yaşlılarda Hipertansiyon Tedavisi
 Yüksek Arteryal Kan Basıncı (Yüksek Tansiyon) Da M... Yüksek Tansiyon
 Yüksek Tansiyon 2 Yüksek Tansiyon 3
 Yüksek Tansiyon Belirtileri Yüksek Tansiyon Beslenme
 Yüksek Tansiyon Bitki Yüksek Tansiyon Bitkisel
 Yüksek Tansiyon Bitkisel Tedavisi Yüksek Tansiyon Düşürmek
 Yüksek Tansiyon Hastalığı Yüksek Tansiyon Nedenleri
 Yüksek Tansiyon Nedir Yüksek Tansiyon Sebepleri
 Yüksek Tansiyon Tedavi Yüksek Tansiyon Tedavisi
 Yüksek Tansiyon Tedavisinde Mevcut Yaklaşımlar ve ... Yüksek Tansiyon Tedavisinde Yaşam Alışkanlıklarını...
 Yüksek Tansiyona Karşı Şifalı Otlar Yüksek Tansiyonda Beslenme
 Yüksek Tansiyonu Anlamak Yüksek Tansiyonu Düşürmek
 Yüksek Tansiyonun Belirtileri ve Teşhis Yüksek Tansiyonun Bitkisel Tedavisi
 Yüksek Tansiyonun Düşürülmesi Yüksek Tansiyonun Nedenleri
 Yüksek Tansiyonun Sebepleri Yüksek Tansiyonun Sebepleri 2
 Yüksek Tansiyonun Tedavisi Yüksek Tansiyonun Tedavisi 2
 Yüksek Tansiyonun Tedavisi Nedir Yüksek Tansiyonun Zararları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.