Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Sirozun Son Evresi
Sirozun Son Evresi ve merak  ettikleriniz: Sirozun Son Evresi,Sirozun Belirtileri,Siroz İçin,Siroz nedenleri,Siroz hastalığının tedavisi,Siroz hastalığının tedavi yöntemleri,Siroz hastalığının bitkisel tedavi yolları hakkında bilgiler aşağıdaki makalede yer almaktadır.Siroz hastalığı ve bu hastalıkla ilgili tüm bilmek istediklerinizi aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.

Siroz; karaciğer işlevlerinin yitimiyle sonuçlanan, normalde karaciğerde bulunan lobül işlevsel birimlerinin sertleşme ve nebdeleşme ile yerini geridönüşümsüz fibrozis dokusunun aldığı patolojik duruma verilen addır. Ancak bu terim neredeyse her zaman kronik karaciğer yangısı için kullanılır.

Siroz sözcüğü Antik Yunanca'da portakal sarısı ya da koyu sarı renk anlamına gelen "scirrhus" sözcüğünden kaynaklanmakla birlikte ilk defa 1826 yılında Laennec tarafından kullanılmıştır.

Türkiye'de sirozun en sık nedenlerinden ikisi viral Hepatit enfeksiyonları ve alkolizm. Ayrıca biliyer Siroz gibi bazı otoimmun hastalıklar ve hemokromatozis, alfa 1 antitripsin eksikliği gibi metabolik hastalıklar da siroza neden olabilir. Ülkemizde en sık siroza neden olan etken Hepatit B ve C virusleridır. Atatürk'ün ölüm nedeni de bu hastalık olmuştur.

Belirtileri


Hafif olgularda genellikle halsizlik dışında yakınma mevcut değildir.

Hastalık ilerledikçe

- Ciltte ve mukozalarda sararma,
- Vücutta Kaşıntı (özellikle "primer bilyer siroz" ve hemokromatoz da belirgindir.)
- Palmar eritem
- Karında sıvı (asit) toplanması
- Bacaklarda ve ileri vakalarda vücudun tümünde basmakla iz bırakan şişme (ödem)
- Ciltte spider anjiom adı verilen vasküler oluşumlar.

Dekompanse (kontrolden çıkmış) vakalarda ise;


-Ellerde flapping tremor (kanat çırpma şeklinde titreme)
-Konuşma ve hareketlerde yavaşlama
-Kişilik değişiklikleri ve hırçınlaşma
-Hepatorenal sendrom olarak adlandırılan, idrar çıkımında azalma ve böbrek fonksiyonlarında bozulma
-Hepatopulmoner sendrom olarak adlandırılan solunum yetmezliği
-Yemek borusunda Varis olarak adlandırılan damar genişlemelerinin neden olduğu ciddi kanamalar görülebilir.

Tedavi

Hastalık bulguları ortaya çıktıktan sonra yapılacak tedaviler küratif olmaktan çok palyasyona yöneliktir. Bilinen en etkili tedavi kadavra veya canlı donör kaynaklı karaciğer naklidir. Viral nedenli sirozlarda sebebe yönelik interferon ve antiviral ilaç tedavileri kısmi fayda sağlayabilir. Bu durumlarda hastalığın ilerlemesi bir süre için durdurulabilmektedir.Sindirim sistemi hastalığıdır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.