Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Kulak Zari Ameliyati

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Aşağıdaki Belirtiler Normaldir

- Ameliyat sonrası dış kulak yoluna şişen kulak tamponlar ve kanamayı durduran spongostan gibi yumuşayarak eriyen materyaller kulak zarı üzerine serildiğinden işitmeniz azalmış olabilir

- Ameliyat yapılan kulakta günler içerisinde azalan kanlı kulak akıntısı görülebilir

- Ameliyat kulak kepçesi arkasına yapılan kesi sonrası yapıldıysa kulak bölgesinde şişme görülmesi normaldir

- Kulak arkasından kesi yapılması durumunda genellikle baskılı sargı 1 gün tutulur ve bu süreçte alın bölgesinde ağrı da görülebilir

- Kulak arkasından kesi yapıldıysa ameliyat sonrası bu bölgede uyuşukluk olması nomaldir. Bu uyuşukluk birkaç içinde yavaş yavaş azalacaktır.

- Ameliyat sonrasında genellikle sadece hafif bir ağrı olur. Gerekli olmaları durumunda ağrı kesiciler kullanılabilir.

- Kulak zarı ameliyatı ile beraber kemikçik ameliyatı da yapıldıysa ameliyat sonrası günler içerisinde azalan Baş Dönmesi görülebilir.

- Ameliyat sonrası ilk 6 hafta boyunca işitme hakkında yorum yapmak doğru değildir. Bunun nedeni orta kulak mukozasının şişmesi ve cerrahi prosedürün bir sonucu olarak orta kulağın kan ile dolmasıdır. Ayrıca, kulak zarının üzeri kanamayı durdurucu, sabitleyici malzeme ile doldurulur. Yaklaşık altı hafta içerisinde kan ve yerleştirilen materyaller emilir ve işitme hakkında yorum yapılabilir.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Hastanın Yapması Gerekenler

- Ameliyattan sonraki ilk hafta baş yükseltilerek uyunması, kulak arkasında ve orta kulak boşluğundaki kan basıncını ve ödemi azaltır. İlk haftadan sonra baş normal seviyeye getirilerek Uyku uyuyabilir.

- Ikınma şeklinde orta kulak boşluğuna hava itilmesine neden olabilecek tüm egzersiz hareketleri ve gündelik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

- Hapşırma esnasında ağız kapatılmamalıdır.

- En az 2 hafta süreyle ağır nesnelerin kaldırılmasından kaçınılmalıdır.

- Ameliyat sonrası erken dönemde kabız olmayı engellemek için yumuşak, ılık ve lifli gıdalarla beslenmek daha uygundur.

- Aşırı öksürük de zaralı olabileceğinden bu durumda öksürük için ilaçlar kullanılabilir

- Ameliyat yapılan kulak, ilk 2 ay su temasından korunmalıdır. Bunun için kulak tamponları doktor tarafından alındıktan sonra, vazelin emdirilerek hazırlanmış pamuk tamponlar ya da hazır kulak tıpaları kullanılabilir. Banyo sonrası ameliyat yapılan kulağa düşük sıcaklıkta saç kurutma makinesi tutulabilir.

- Yüzme, dalış ve su kayağı ameliyat sonrası iki ay sakıncalıdır.

- Dış kulak yolundaki tamponlar doktorunuz tarafından değiştirilecektir. Doktorunuza danışmadan bu tamponlar çıkarılmamalıdır.

- Ameliyattan sonra bir ay boyunca Spor salonunda yapılan yorucu atletik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.