Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Eklem Hastalıkları Nelerdir

Romatizmal hastalıklar içine giren fakat daha seyrek veya nadir görülen, üzerinde daha az durulan aşağıdaki hastalıklardan kısa da olsa bahsetmekte yarar vardır.

Amiloldoz:
Amiloid denen ve normal insanda bulunmayan ve oluşan bir proteinli maddenin hücreler arasında oturması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bir kısmı hiçbir neden olmadan (primer), diğerleri ise başka hastalıklara eşlik eder (sekonder). sekonder olanlar en çok kronik cerahatli hastalıklar (bronşit, bronş genişlemesi, kemik iltihabı, kronik tüberküloz), romatoid artrit, spondilit ve ailevi Akdeniz Ateşi ile birlikte görülür. Miyelom denen ve bir çeşit kemik iliği habis tümörü olan hastalıkta ortaya çıkan ve primer amiloidozda, başka organlara ek olarak bazen eklemler ve yumuşak dokularda oturarak romatizmal hastalık tablosu geliştirir.

Romatoid artrite benzer eklem tutulması ve Karpal Tünel sendromu ortaya çıkar. Sekonder amiloidozlarda ise bu tipte bir tutuluş görülmez.Orak hücreli kansızlık: Kalıtımsal hemoglobin hastalıklardan biri olan bu hastalıkta gut, cerahatli artrit, kemik nekrozları ve eklemde iltihapsız sıvı toplanması görülebilir.

Hemofili: Kanın pıhtılaşma maddeleıi (faktörieri)nden bazılarının kalıtımsal yetersizliği sonucu ortaya çıkan bu hastalıkta basit zorlanma ve çarpmalarla eklemlerde kanamalar olur. Bu durum zamanla, bilhassa diz, dirsek ve ayak bileğinde sabit şişler, hareket kısıtlamaları ve deformite-lere sebep olur.

Mükopolisakkarldozlar:
Mükopolisakkarid denen ve bağ dokusu ara (ana) maddesinde bulunan şekerli protein tabiatındaki maddelerin kalıtimsal bir dizi hastalıklarda çeşitli organlarda toplanması (depo hastalığı) sonucu oluşur. Birçok eklemde şişler, deformiteler gelişir. Büyüme geriliği görülür.

Marfan sendromu ve benzeri bağ dokusu hastalıkları:
Bağ dokusunun en önemli lifsel proteinleri olan kollajen ve elastinin kalıtımsal olarak moleküler seviyedeki bozuk yapımı sonucu oluşan bu hastalıklarda vücudun birçok yerindeki bağ dokusunda çeşitli bozukluklar ortaya çıkar. Bu arada hareket sisteminde de deri, bağ ve eklemlerde gevşeklik, aşırı hareket açıklığı, eklem ağrıları, eklemlerde iltihabı olmayan sıvı toplanması ve erken artroz görülür.

Endokrin sistem bozuklukları: Aşağıdaki endokrin hastalıklarda romatizma! şikâyet ve bulgular sık görülür:

Şeker hastalığı (dlabetes mellltus)
: Bizzat bu hastalığa ait romatizmal hastalık gelişmesi nadirdir. Eklem ve kemik enfeksiyonları, Kemik Erimesi ve şeker hastalığına bağlı sinir lezyonları nedeniyle gelişen eklem hastalığı (nöropatlk eklem) bu tipin örnekleridir.Aşağıdaki hastalık halleri ise diabetli kişilerde daha sıktır:

Artroz, gut, yalancı gut, Dupuytren kont-raktürü, tutuk el, cmuz periartrltl, omurga bağlarının aşırı kireçlenmesi (Forestier hastalığı).Tiroid hastalıkları. Tiroid bezinin, gerek az (hipotircidi), gerek fazla çalıştığı (hlpertiroldi) hallerde çeşitli romatizmal bozukluklar ortaya çıkabilir. Hipertiroidide kas zaafı; alt bacak derisinde şiş ve kalınlaşma ile birlikte parmakların bombeieşmesl; omuz ağrıları (perlartrit) ve Osteoporoz görülebilir. Hlpotiroidide ise Karpal Tünel sendromu, kas krampları ve tutukluk, gelişme geriliği, kas ve eklem hastalığı saptanabilir.

Paratiroid hastalıkları:
Paratiroid bezinin fazla (hiperparatiroidl) ve az çalıştığı (hipoparatiroidi) hallerinde de romatizmal bozukluklar ortaya çıkar. Hiperparatiroid kemik hastalığını metabollk kemik hastalıkları kısmında kısaca anlatmıştık, buna ek olarak yalancı gut ve eklem içi kemik erimeleri görülebilir. Hipoparatiroidi hallerinde ise yumuşak doku kireçlenmesi, bel kemiği, omuz ve kalçalarda tutukluk bulunabilir.

Akromegali:
Hipofiz bezi ön lobunda aşırı büyüme hormonu yapımı ile birlikte giden bu hastalıkta da şu romatizmal belirtiler ve bulgular ortaya çıkabilir:Karpal Tünel sendromu, Raynaud fenomeni, eklem hastalığı, sırt ağrıları, kas hastalığı.

Sinir sistemi hastalıkları:
çeşitli sinir hastalıkları esnasında değişik romatizmal durumlar görülebilir. Bunların en önemlileri şunlardır:
Nöropatlk eklem (Charcot eklemi): Derin duyarlık hissinin bozulduğu tabes dorlis (sifilitik), sirengomiyeli, diabetik nöropati, lepra, sinir yaralanmaları gibi durumlarda o bölge eklemlerinde ortaya çıkan ağır bir eklem hastalığıdır. Tabeste diz, diabetik nöropatide ayak eklemleri ön planda tutulur.

Algodistrofi (refleks sempatik distrofi):
Ağır kol, bacak yaralanmaları, kırık ve çıkıklar, kalp enfarktüsü, yarı Felç (hemipleji) geçirenlerin bir kısmında omuz ve el, ya da ayak, diz veya kalça bölgelerinde ağrı, şiş, terleme, morarma, hareket kısıtlanması ve kemiklerde osteoporozun bulunduğu bir tablodur. Bu hastalığa Sııdeck atrofisi veya omuz – el send-romu da denir.

Kemik hastalıkları ile birlikte görülen artropatller:

Paget hastalığı (osteitis deformans): Kemik yıkımı ve yapımının artmış olduğu bölgesel bir kemik hastalığıdır. Yaşlı erkeklerde daha sıktır. Ekleme yakın kemiklerin bozulması eklemin de bozulmasına (erken art-roz) neden olabilir.

Aseptik kemik nekrozları: Mikropların rolü olmadan gelişen kemik ölümüdür. Kendiliğinden ya da başka hastalıklarla birlikte olur (alkol, kortizonlu ilaçlar, dalgıç hastalığı “vurgun”, romatoid artrit, Lupus vb.). En-çok kalça, diz ve omuz eklemlerinde ve iki taraflıdır.
çocukların osteokondriti: Büyüme çağındaki bazı çocukların çeşitli kemiklerindekı büyüme merkezlerindeki kıkırdağın mikrobik olmayan nekrozudur. Kalça başı, el ve ayak kemikleri, diz ve omurgada daha sıktır. Eklem faresi denen hastalık, diz eklemindekl bu tür hastalık (oste-okondritis dissekans) sonucu ayrılan ölü kemik parçasının diz eklemi boşluğuna düşmesi sonucu oluşur.

Forestier hastalığı (omurga ve iskeletin aşırı kemikleşmesi): Daha çok yaşlı erkeklerde görülür, şekerli hastalarda daha sıktır.

Hlpertrofik osteoartropati: Parmak uçlarının şişmesi, kemik zarının (periost) kalınlaşması ve eklem iltihabının oluşturduğu bir hastalıktır. En çok Akciğer Kanseri olanlarda görülür.

Doğuştan kalça çıkığı: Leğen kemiğinde, uyluk başının içine girdiği çukur (asetabulum) doğuştan iyi gelişmemlşse (displazi) kalça çıkığı görülebilir. Erken kalça artrozunun önemli nedenlerinden biridir.

Kemik tümörleri ve eklem tümörleri: ister kemikten, ister eklemden kaynaklansın, eklemde tümörlere bağlı olaylar nadirdir, villonodüler si-novit ve sinoviyal kondromatoz denen hastalıklar tümöre benzeyen, fakat hakiki tümör olmayan, iyi tabiatlı ve daha sık görülen hastalıklardır. Osteoid osteoma ve osteoblastoma ekleme yakın ve iyi huylu kemik tümörleridir, Osteosarkom ise çok habis bir kemik urudur. Ayrıca vücudun başka yerlerindeki kötü urların ekleme yakın kemiğe atlayarak (metastaz) eklem şikâyetleri yapmaları da nadirdir. Eklemin sinoviyal zarı ya da kıkırdağından başlayan tümörlerin de çoğu iyi huyludur. Sinovioma (sinoviyal sarkom) ve kondrosarkom kötü gidlşii 2 nadir eklem tümörüdür. 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Acı Veren Ayaklar Ağrıyan Ayaklar
 Ağrıyla Uyanma Akut Eklem Romatizması
 Akut Gut Altiritli Hastaya Fizik Tedavisi
 Altiritte Genel Görünüm Ameliyat Gündeme Geldiğinde
 Ameliyat Takvimini Somutlaştırma Ameliyat ve Kalça Altiriti
 Ankylosing Spondylitis (Mafsal Sertleşmesi) Arka Ağrılarının Önlenmesi Ve Tedavisi
 Arka Ağrılarının Tedavisinde Yatak İstirati Arka Ağrısı İçin Gelecekte Yapılıcak Çalışmalar...
 Arka Ağrısı İçin İğneler Arka Ağrısında Kıpırdamadan Oturup Acı Çekmek...
 Arka Ağrısında Korseler Ve Alçı Destekler Arka Ağrısında Yatak Seçimi - Yatış Şekli
 Arterite Bağışıklık Kazandıranlar  Artirit
 Artirit Hangi Eklemler? Artirit Hangi Tendonlar?
 Artirit Ne Kadar Yaygındır Artirit Tedavisi
 Artiritin Yol açtığı Başka Hastalıklarda Kullanıla... Artiritte Ayakların Durumu
 Artiritte Dinlenmenin Önemi Artiritte Hastalığı Hafifletenler
 Artiritte Tıbbi Kontrol Artrit Romatizma
 Asit Ürik Ateşli Romatizma
 Ateşli Romatizma İle Kalp Rahatsızlığı Ateşli Romatizmaların Belirtileri
 Ateşli Romatizmanın Nedeni Ateşli Romatizmanın Ortadan Kalkma Sebebi
 Ayağın Anatomisi Ayağın Arkasında Sancı
 Ayağın Kanla Beslenmesi Ayağın Ortasında Duyulan Sancı
 Ayak Eklem Ağrıları Ayak Tarağında Sancı
 Ayaklar ve Ayak Bilekleri Ayaklarda Romatizma
 Ayakta Gelişim Ayakta Oluşan İntihaplı Şiş
 Ayakta Sinirler Bacak Eklem Ağrıları
 Bacaklarda Görülen Artirit Bademcikler ve Ateşli Romatizma
 Başka Hastalıklarla İlgili Boyun Ağrısı Bel Ağrısında Ağrı Dindirici İlaçlar
 Bir Çeşit Zührevi Hastalık mı? Bitkisel Romatizma İlaçları
 Bitkisel Romatizma Tedavisi Bursitis
 Çene Eklem Ağrısı Cinsiyet ve romatizmalar
 Çocuklarda Eklem Ağrısı Çocuklarda Romatizma
 Diğer Romatizma Türleri Diğer Romatizmal Hastalıklar
 Disk Kaymasında Gençler Yaşlanmaya Başlayınca... Disk Kaymasında Hastalar
 Disk kaymasında ne olur? Disk kaymasından kimler etkilenir?
 Disk Kaymasının Başlangıcı Disk Kaymasının Belirtileri
 Disk Kaymasının Daha Sonraki Etkileri Disk kaymasının nedeni?
 Diz Eklem Ağrıları Diz Eklem Ağrısı
 Diz Eklem Hastalıkları Diz Eklem Rahatsızlıkları
 Dr Adnan Saraçoğlu Eklem
 Eklem Ağrıları Eklem Ağrıları İçin
 Eklem Ağrıları Nedenleri Eklem Ağrıları Tedavisi
 Eklem Ağrılarının Belirtileri Eklem Ağrılarının Nedenleri
 Eklem Ağrılarının Sebepleri Eklem Ağrılarının Tedavisi
 Eklem Ağrısı Eklem Ağrısı Nedenleri
 Eklem Ağrısı Tedavisi Eklem Ağrısının Sebepleri
 Eklem Ağrilarina Son Eklem Bacaklılar
 Eklem Bağları Eklem Çeşitleri
 Eklem Çeşitleri Nedir Eklem Çeşitleri Nelerdir
 Eklem Faresi Eklem Faresi Nedir
 Eklem Hastalığı Eklem Hastalıkları
 Eklem Hastalıkları Nelerdir Eklem İlaçları
 Eklem İltihabı Eklem İltihabı Belirtileri
 Eklem İltihabı Nedir Eklem İltihabı Tedavisi
 Eklem İltihaplanması Eklem Kıkırdağı
 Eklem Kireçlenmesi Eklem Kireçlenmesi Tedavisi
 Eklem Rahatsızlıkları Eklem Romatizma
 Eklem Romatizma Belirtileri Eklem Romatizma Tedavisi
 Eklem Romatizmaları Eklem Romatızması
 Eklem Romatizması  Eklem Romatizması Belirtileri
 Eklem Romatizması Nedir Eklem Romatizması Tedavi
 Eklem Romatizması Tedavisi Eklem Romatizmasının Belirtileri
 Eklem Romatizmasının Tedavisi Eklem Sağlığı
 Eklem Sıvısı Eklem Sıvısı Tedavisi
 Eklem Tedavisi Eklem Ve Kaslar
 Eklem Yeri Ağrıları Eklem Yerlerinde Ağrı
 El Eklem Ağrıları Ellerde Romatizma
 Enflamatuar Romatizmal Hastalıklar Fibromiyalji 3
 Fibrositis veya ’Nedeni Belirsiz Arka Ağrısı... Genel Yumuşak Doku Romatizmasının Diğer Nedenleri...
 Gizli Romatizma Gut Tipleri
 Gut Ve Yalancı Gut 3 Hamilelik 5
 Hekime Gitmeden Önce Yapılacak Hazırlıklar Hekimle Ve Diğer Sağlık Görevlileriyle Etkili İlet...
 Hormon Bozukluğu İle İlgili Romatizmal Hastalıklar... İbrahim Saraçoğlu Romatizma
 İbrahim Saraçoğlu Romatizma Tedavisi İlaçsız Romatizma Mücadelesi
 İltahaplı Eklem Romatizması İltahaplı Romatizma
 İltaplı Romatizma İltihablı Romatizma
 İltihaplı Eklem Romatizması İltihaplı Eklem Romatizması 2
 İltihaplı Hastalıkların Tedavisi İltihaplı Romatizma Belirtileri
 İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi
 İltihaplı Romatizma Çeşitleri İltihaplı Romatizma Hastalığı
 İltihaplı Romatizma İlaçları İltihaplı Romatizma Nedir
 İltihaplı Romatizma Tedavi Yöntemleri İltihaplı Romatizma Tedavisi
 İltihaplı Romatizmanın Belirtileri İltihaplı Romatizmanın Tedavisi
 İntahaplı Romatizma İntihaplı Romatizma
 Jüvenil Romatoit Arterit Kalça Eklem Ağrısı
 Kalp Romatizması 2 Kanda Romatizma
 Kanda Romatizma Belirtileri Kanda Romatizma Nedir
 Kandaki Romatizma Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları romatizma ...
 Kas Eklem Ağrıları Kas Romatizması 2
 Kas Romatizması 3 Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
 Kemik Ve Mafsal Romatizması Kemik Ve Mafsal Romatizması Aşınma Veya Yaşlanma...
 Kemik Ve Mafsal Romatizması Yağlama ve Onarım Kronik Romatizma
 Kullandığınız İlaçlarla Etkileşimler Lokal Yumuşak Doku Romatizması
 Lumbar Spondylosis (Bel Romatizması) Nedir Lyme Hastalığı
 Mafsal Ağrısı Mafsal Ağrısı 2
 Mafsal Ezilmesi Mafsal Ezilmesi 2
 Mafsal Romatizması Mafsal Romatizması 2
 Mafsal Sertleşmesinde Kimler Hastalanır Müzmin Romatizmalar
 Namaz Ve Romatizma Omurga Urları
 Omuz Eklem Ağrıları Osteoartrit Tedavisinde İkinci Basamak
 Osteoporoz Tehlikesi Oynar Eklem
 Palindromik Romatizma Parmak Eklem Ağrısı
 Parmak Eklem Ağrıları Romatizma
 Romatizma Romatizma
 Romatizma 11 Romatizma 12
 Romatizma 13 Romatizma 14
 Romatizma 15 Romatizma 16
 Romatizma 17 Romatizma 18
 Romatizma 19 Romatizma 2
 Romatizma 3 Romatizma 4
 Romatizma 5 Romatizma 6
 Romatizma 7 Romatizma 8
 Romatizma 9 Romatizma Ağrıları
 Romatizma Ağrılarında Romatizma Agrılarında 2
 Romatizma Ağrısı Romatizma Aile Ve Cinsel Hayatı Etkilermi?
 Romatizma Bel Ağrısında Büroda Çalışanlar Romatizma Belirtileri 2
 Romatizma Belirtileri Nelerdir Romatizma Belirtisi
 Romatizma Bitkisel Romatizma Bitkisel Tedavi
 Romatizma Bitkisel Tedavi Romatizma Bitkisel Tedavisi
 Romatizma Çayı Romatizma Çeşitleri
 Romatizma Çeşitleri 2 Romatizma Dergisi
 Romatizma Doktorları Romatizma Doktoru
 Romatizma Hastalığı Romatizma Hastalıkları
 Romatizma İçin Bitkisel Çözüm Romatizma İçin Şifalı Bitkiler
 Romatizma İlaç İsimleri Romatizma İlacı
 Romatizma İlaçları Romatizma İlaçları 2
 Romatizma İlaçları 5 Romatizma İlaçları Nelerdir
 Romatizma İle İlgili Romatizmal Hastalıklar Romatizma İltihabı
 Romatizma İltihaplı Ateşli Romatizma İltihaplı- Ateşli
 Romatizma Kaplıcaları Romatizma Kimlerde Görülür?
 Romatizma Kremi Romatizma Kremi
 Romatizma Kremleri Romatizma Nasıl Geçer
 Romatizma Neden Olur Romatizma Nedenleri
 Romatizma Nedir Romatizma Nedir?
 Romatizma Şişinelerinde Romatizma Siyatik 1
 Romatizma Tahlili Romatizma Tahlilleri
 Romatizma Tedavi Romatizma Tedavileri
 Romatizma Tedavisi Romatızma Tedavısı
 Romatızma Tedavısı Romatizma Tedavisi Bitkisel
 Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır Romatizma Tedavisinde Kullanılan Maddeler
 Romatizma Tedavisinin Geleceği Romatizma Testi
 Romatizma Testleri Romatizma Ve Cinsel Yaşam
 Romatizma Ve Egzersiz Romatizma Ve Eklem İltihabı (Artrit)
 Romatizma Ve Eklem Problemleri Romatizma ve Eklem Problemleri
 Romatizma Ve Omurga Romatizma Yağı
 Romatizmada 11-19 Yaşları Arasındakiler Romatizmada Aile Planlaması Ve Gebelikten Korunma...
 Romatizmada Alınacak Sağlık Hizmetleri Romatizmada Bel Ağırısı
 Romatizmada Bel Ağrısı Çekenler Otomobilde Ne Yapm... Romatizmada Bel Ağrısında Evde Duranlar
 Romatizmada Bel Soğukluğu Romatizmada Beslenme
 Romatizmada Beslenme 2 Romatizmada Bilek Kanalı Sendromu
 Romatizmada Bilek Sendromu Tedavisi Romatizmada Bitkisel Tedavi
 Romatizmada Boyun Ağırısı İle İlğili Koşul Ve Etke... Romatizmada Cereyanda Kalmak ve Sıcaklık
 Romatizmada Cinsel Hayat Romatizmada Diğer Tedavi Yöntemleri
 Romatizmada En İyi Doktor Romatizmada Kan Değerleri
 Romatizmada Kaynağı Başka Yerdeki Ağırılar Romatizmada Kocakarı İlaçları
 Romatizmada Kol ve Omuzlardaki Ağrı Romatizmada Kortizon Tedavisi
 Romatizmada Kortizon Ve Diğer Steroidler  Romatizmada Kristaller ve Polarılmış Işık
 Romatizmada Kristallerle Oluşan İltihap Romatizmada Kullanılan İlaçlar
 Romatizmada Mafsal sertleşmesi İntihaplaşma Romatizmada Ozon Tedavisi
 Romatizmada Ruhi Dinlenme Romatizmada Soğuğa Karşı Duyarlılık
 Romatizmada Sülük Tedavisi  Romatizmada Tedavi
 Romatizmada Yapılacak Banyolar Romatizmada Yerinden Oynamış İç Omur Diskinin Amel...
 Romatizmadan Korunma Yolları Romatizmadan Nasıl Kurtulunur
 Romatizmal Ağrılar Romatizmal Artirit
 Romatizmal Artirit Hangi Yaşta Görülür Romatizmal Artirit Kimlerde Görülür
 Romatizmal Artirit Nedeni Romatizmal Artirite Benzer Hastalıklar
 Romatizmal Artiritle Aynı Zamanda Görülen Psoriasi... Romatizmal Artiritte Ağrı ve Sancı
 Romatizmal Artiritte Ne Olur? Romatizmal Artiritte Renk Bozukluğu
 Romatizmal Hastalarda Ağrı Romatizmal Hastalıklar
 Romatizmal Hastalıklar Önlenebilir Mi? Romatizmal Sorunlar
 Romatizmal Sorunlar 2 Romatizmalar
 Romatizmalarda cilt bakımı nasıl olmalıdır Romatizmalı Çocuklarda Eğitim
 Romatizmalı Kişilerde Aile ve Aile Planlaması Romatizmalı Mısınız?
 Romatizmalılar sigara içmelimidir Romatizmam
 Romatizmanın Belirtileri Romatizmanın Belirtileri Nelerdir
 Romatizmanın Bitkisel Tedavisi Romatizmanın Çeşitleri
 Romatizmanın Gençler Üzerindeki Etkisi Romatizmanın Kalbe Etkisi
 Romatizmanın Kalbe Vurması Romatizmanın Nedenleri
 Romatizmanın Nedenleri 2 Romatizmanın Sebepleri
 Romatizmanın Sevdikleri ve Sevmedikleri Romatizmanın Tedavisi
 Romatizmanın Vücutta Oluştuğu Yerin Yapısı Nasıldı... Romatizmanın Zararları
 Romatizmaya Bağlı Baş Ağrısı Romatizmaya Bitkisel Çözüm
 Romatizmaya Bitkisel Tedavi Romatizmaya Hangi Bitki İyi Gelir
 Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar Romatizmaya İyi Gelen Bitki
 Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler Romatizmaya İyi Gelen Kaplıcalar
 Romatizmaya İyi Gelen Şifalı Bitkiler Romatizmaya Karşı Fizik Tedavi
 Romatizmaya Ne İyi Gelir Romatizmaya Şifalı Bitkiler
 Romatizmayı Tedavi Eden Bitkiler Romatizmayı Tetikleyen Yiyecekler
 Romatizmayla Mücadele Romatizmayla Yaşamanın Yolları
 Sakroiliak Eklem Sakroiliak Eklem Ağrısı
 Sıcak Ve Soğuk Tedavisi 2 Şifalı Bitkiler Romatizma
 Sistematik Lupus Erythenatosus Siyatik Romatizma
 Size Uygun Bir Egzersiz Programı Sjögren Sendromu 2
 Still Hastalığı (Çocuklarda Romatizmal Artirit)... Still Hastalığı Nedir?
 Still Hastalığı ve Büyümenin Engellenmesi Still Hastalığında Kimler Neden Hastalanır
 Still Hastalığının Tedavisi Yalancı Gut
 Yumuşak Doku Romatizma Yumuşak Doku Romatizmaları
 Yumuşak Doku Romatizması Yumuşak Doku Romatizması Genel Ağrıları
 Yumuşak Doku Romatizması ve Kas Ağrıları Yumuşak Doku Romatizması Yaygınlığı
 Zayıf Kemiklerin Tedavisi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.